The Night We Met излиза незабелязано през 2015 г. като последен трак в албума Strange Trails на американската инди група Lord Huron. Десет години по-късно, песента е сред най-слушаните в света и изпреварва сингли на звезди като Тейлър Суифт, Бионсе и Дуа Липа.
В глобалната класация на Billboard за 2024 г. The Night We Met заема 35-о място, пред Houdini на Дуа Липа (37) и Texas Hold ’Em на Бионсе (41). В британската годишна класация песента е на 60-о място, докато Guess на Charli XCX остава чак на 73-то.
С над 3 милиарда стриймвания в Spotify – постижение, което дори Тейлър Суифт не е постигала с нито една песен – и още над 3 милиарда гледания на видеа в TikTok, баладата на Lord Huron се превръща в културен феномен, чиято популярност продължава да расте.
„Песента сякаш става все по-популярна с всяка изминала година“, казва фронтменът Бен Шнайдер пред BBC.. „Невероятно е.“
Когато албумът Strange Trails излиза през 2015 г., получава признание от критиката, но остава извън вниманието на слушателите. Преломният момент настъпва две години по-късно, когато The Night We Met е включена в саундтрака на сериала 13 Reasons Why по Netflix. Шнайдер първоначално се колебае дали да даде песента, но съпругата му го убеждава да го направи.
След включването ѝ в сериала, интересът към песента не избухва, а бавно и устойчиво се засилва – нещо рядко срещано в дигиталната ера. През 2018 г. излиза и дуетна версия с Phoebe Bridgers, а TikTok дава на песента втори живот: тя се превръща в музикален фон за клипове, посветени на любов, загуба, носталгия.
През 2024 г. песента отчита почти 1 милиард нови стриймвания – с 57% ръст спрямо предходната година. Cosmopolitan я поставя начело в плейлистата си за „песни, които да слушаш, когато си емоционално разбит“, а редове като „I had all and then most of you / Some and now none of you“ се превръщат в универсален език на личната загуба.„Това е песен, в която всеки може да припознае себе си“, казва Шнайдер. „Съд, в който хората наливат собствената си история.“
Въпреки огромния успех на The Night We Met, Lord Huron не са група само с един хит. Основана от Бен Шнайдер през 2010 г. като солов проект, формацията вече има четири студийни албума и вярна фен база. Петият – The Cosmic Selector Vol. 1 – излиза през юли 2025 г. и представлява концептуален албум, в който песните са свързани от обща художествена идея.
Цялата структура се върти около въображаем винтидж джубокс от 50-те години – „космически селектор“, който пренася хората в паралелни вселени в зависимост от избора им на песен. Самият джубокс обаче е с „повредени контроли“ – каквото и да си пуснеш, не можеш да предвидиш къде ще попаднеш: в живот, изпълнен с любов, ужас, щастие или загуба.„Животът е като лотария – една мъничка промяна и всичко би могло да е различно“, казва Шнайдер, който обича да вплита разказ в музиката си.
В този албум се включва и актрисата Кристен Стюарт, която озвучава един от героите в звуковата композиция
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: