Пет смени на министри в кабинета "Борисов 3"

Петима министри от кабинета "Борисов 3" ще бъдат сменени - включително Владислав Горанов, Младен Маринов и Емил Караниколов.

Горанов ще бъде заменен от настоящия здравен министър Кирил Ананиев (дългогодишен зам.-министър на финансите и специалист по бюджетирането). Мястото на Ананиев в Министерството на здравеопазването ще бъде поето от директора на Александровска болница д-р Костадин Ангелов.

Вътрешният министър Младен Маринов предава властта на Христо Терзийски от "Национална полиция".

В Министерството на икономиката Емил Караниколов ще бъде сменен от заместника си Лъчезар Борисов.

Отстранена ще бъде Николина Ангелкова, министър на туризма. Нейната дейност ще бъде поета от вицепремиера Мариана Николова, от квотата на НФСБ. Увеличаването на ресора й изглежда като политическа победа на Валери Симеонов, който беше в открит конфликт с Ангелкова от години.

Прави впечатление, че новите министри и досега са били интегрална част от системите, чиито титуляри биват отстранени. В този смисъл, ремонтът на кабинета не дава основания да се очаква радикална промяна на управлението през следващите месеци.

Премиерът Бойко Борисов няма да подаде оставка и продължава мандата на ГЕРБ и "Патриотите": "След мандата отивам да си ръководя партията и да укрепвам структурите. Допускат се грешки и в самата партия, контролът в партията е занижен, защото всички уважавани от партията хора са ангажирани или с министерства, или с кметства, или са депутати", каза той.

"В политиката има грешки, които се наказват"

Борисов посочи конкретни примери за недоволство от работата на тримата министри Горанов, Маринов и Караниколов.

Премиерът посочи, че Маринов е "изключителен офицер", но го подложи на критика заради упражняването на полицейско насилие срещу протестиращи в нощта на 10 юли и заради ролята на полицията в напрежението край "Росенец" по време на протестите на "Да България".

"Владислав Горанов безспорно постигна много, но и аз не можах да си отговоря на въпроса защо контролът върху Комисията по хазарта е бил толкова занижен", каза Борисов по повод причините за смяната на финансовия министър.

Колкото до повода за отстраняването на Емил Караниколов, премиерът уточни, че смята постиженията му за "много добри", но е "започнал да чува за нередности във връзка с бонусите или грантове в Министерството на икономиката".

"Искам там контролът да е изключително строг", каза още премиерът. За да станат факт промените, ще трябва да бъдат гласувани от Народното събрание. Дотогава титулярните министри остават да работят.


Прочетете още:

КОИ СА НОВИТЕ МИНИСТРИ В ПРАВИТЕЛСТВОТО НА БОРИСОВ


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

ЦСКА загуби “калната битка” срещу “Черно море”

Край на серията на “червените”

19:58 - 06.12.2025
Коледен булевард

Вяра Крушкова, която ни учи да обичаме прилепите или когато каузата те намира сама

Вяра е душата и двигателят на единствения специализиран спасителен и рехабилитационен център за прилепи в България Bat World Bulgaria.

18:51 - 06.12.2025
Важно днес

Къмпинг "Арапя" отново е наводнен, пътят Царево-Ахтопол също е залят от вода

Екипи на полицията са в готовност да реагират в Царево

18:33 - 06.12.2025
Текстове от партньори

Giving Friday на dm България събра рекордните 71 000 лева

Средствата ще бъдат дарени на дългогодишния партньор на компанията за инициативата - “SOS Детски селища България”

17:06 - 06.12.2025
Спорт

Никола Цолов записа първи подиум във Формула 2

Българският пилот финишира на трето място в Абу Даби

15:29 - 06.12.2025
Важно днес

Защитната конструкция на Чернобил вече не блокира радиацията и се нуждае от основен ремонт, казва МААЕ

Защитната конструкция беше повредена по време на руска атака с дрон

14:05 - 06.12.2025