Петър Танев отрече Украйна да е отказала назначението му за посланик

Дипломатът Петър Танев, който така и не стана посланик на България в Украйна, обяви блокирането на назначението му за българска политическа интрига, към която Киев и посолството "нямат никакво отношение".

Пред bTV Танев разказа, че предложението за изпращането му на овакантеното посланическо място е дошло още през май 2023 г. (по време на старото служебно правителство), като то било обсъждано "на ниво депутати в Европейския парламент от ЕНП, подкрепени от левицата".

"Реалната номинация беше в началото на октомври 2023. Мария Габриел като външен министър е нивото, което предлага човек за посланик, възлага на МВнР да изготви предложението и то е внесено в Министерския съвет. Нямам информация и представа защо се е стигнало дотук", каза той по повод отказа на премиера Николай Денков да придвижи назначението му нататък.

Петър Танев отрече и неофициалната версия, разпространена през "24 часа", че неговият брак с рускиня можел да е причина за спирането му.

"Моята бивша съпруга, с която сме разведени от 15 години, е гражданка на Русия. Един скромен човек, труженик на педагогическия фронт, с който пътищата ни отдавна са разделени. Моите синове са с българско гражданство, имат ярка политическа позиция. Аз подкрепям тяхната гражданска позиция. Мотивът за руска връзка по-скоро е наратив, който съвсем съзнателно се прокарва", каза още той.

Синът на Петър Танев, който носи неговото име, стана известен от началото на войната на Русия в Украйна като отявлен противник на режима на Владимир Путин и лице на организацията "За свободна Русия", съставена от руснаци, които поддържат украинската кауза.

Танев-младши е работил като стажант - асистент на евродепутата Андрей Ковачев в Европейския парламент. От март 2023 г. насам е нещатен съветник на европейски депутати по въпросите на руската политика. В сряда синът публикува своя позиция, с която твърдо отрича Украйна да е отказвала назначението на баща му като посланик.

Танев-баща допусна, че противниците на избора му са в България и са "хора, които не искат да отиде дипломат, анализатор, който е работил само в трудни райони и горещи точки".

"Донякъде ударите са и срещу дейността на сина ми Петър Танев, защото неговата дейност не се вписва в това твърдение, че това е руска връзка", каза още той.

Танев твърди още, че не бил запознат с конкурс за назначаване на временно управляващ посолството в Украйна, който се предполага, че бившият военен министър Николай Ненчев е спечелил.

"Всеки кандидат може да попадне в тази ситуация, а смятам, че приоритетите на България са съвсем други. Това определено вреди на двустранните отношения, на отношението на Украйна към България като стратегически партньор. Този казус се следи много внимателно, включително от недружески държави като Руската федерация", каза още Танев.

Защо България няма посланик в Украйна вече втора година


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Росен Желязков: Има конкретни имена, които обсъждаме за особен управител на "Лукойл"

Особеният управител в "Лукойл" ще бъде "физическо лице или лица"

10:19 - 10.11.2025
Бизнес

Robinhood отваря вратата на дребните инвеститори към частните AI компании

Нов фонд дава шанс за участие в „елитния“ частен технологичен пазар, но поставя въпроси за риска и защитата на малките инвеститори

10:15 - 10.11.2025
Политика

Би Би Си беше "обезглавена" заради монтаж на речта на Доналд Тръмп преди щурма на Капитолия

Генералният директор Тим Дейви и директорът на BBC News Дебора Търнес подадоха оставките си

09:14 - 10.11.2025
Важно днес

Три дрона бяха засечени над атомна централа в Белгия

Инцидентът е поредният в серия нарушения на въздушното пространство над стратегически обекти в страната

08:36 - 10.11.2025
Важно днес

Прокуратурата е съгласна Никола Саркози да излезе от затвора (обновена)

70-годишният Саркози обжалва ефективната присъда и настоява, че няма основания да бъде държан под стража

08:04 - 10.11.2025
Важно днес

Летище Бургас няма да работи в следващите 6 месеца

До края на април 2026 г. ще се извършва цялостна реконструкция на пистата

07:37 - 10.11.2025
Спорт

Шампион в криза - "Ман Сити" с класическо 3:0 срещу "Ливърпул"

Подарък за Гуардиола в неговия мач №1000

21:33 - 09.11.2025
Важно днес

ДАНС, МВР и Отбраната правят проверки в обекти на "Лукойл"

Министерството на отбраната е предислоцирало антидрон система в района на Бургас

21:29 - 09.11.2025
Важно днес

"Екобулпак" реши да поднови разделното събиране на отпадъци в София

След като бойкотира Столична община от 6 ноември

20:00 - 09.11.2025