Петте филма, които се състезават за Европейските филмови награди

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Британската актриса Ванеса Редгрейв - носителка на "Оскар", "Еми" и "Златен глобус", и легендарният режисьор Бела Тар (The Man from London) ще са големите лауреати на 36-ите Европейски филмови награди. Редгрейв ще получи Награда за цялостен принос, а Тар ще бъде удостоен с Почетната награда на председателя и управителния съвет на Европейската филмова академия.

Академията обяви на 7-и ноември номинираните в основните категории за церемонията, чийто домакин тази година е Берлин и ще се проведе на 9-и декември.

От 40-те предварително селектирани заглавия за пълнометражен игрален филм, 4600-те членове на Европейската филмова академия гласуваха и отличиха пет филма, които ще се състезават едновременно в двете основни категории - Най-добър европейски филм и Най-добър режисьор.

Сред филмите са големите победители от тазгодишните фестивали в Кан и Венеция:

  • Разтърсващата драма за Холокоста на Джонатан Глейзър - „Зоната на интерес“, по едноименния роман на Мартин Еймис, който получи Голямата награда в Кан
  • „Анатомия на едно падане“ на Жюстин Трие, награден със „Златна палма“
  • “Паднали листа“ на финландския режисьор Аки Каурисмеки, отличен с Наградата на журито.

Другите два основни фаворита са наградените във Венеция филми:

  • „Аз, капитан“, който получи наградата „Сребърен лъв“ за режисура, както и наградата „Марчело Мастрояни“ за изгравящ актьор
  • Бежанската драма „Зелена граница“ на Агнешка Холанд, която предизвика яростни политически атаки в Полша от крайно дясното правителство.

Тези заглавия са и сред претендентите за Най-добър сценарий, както и сред основните фаворити за чуждоезичен "Оскар".

Европейски филмови награди

Агнешка Холанд стана известна в България с филма си за Ян Палах - чешкия студент, който се самозапалва по време на Плажката пролет - чиято премиера съвпадна с самозапалването на Пламен Горанов във Варна през 2013 г. Тогава в страната избухната мащабни протести.

Номинираният български филм „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев за жалост остана извън краткия списък, но дългоочакваната продукция ще открие програмата на „Киномания“ на 16-и ноември.

В програмата на фестивала българската публика ще има възможност да види за първи път на голям екран и „Анатомия на едно падане“ , „Аз, капитан“, както и „Обетована земя“, за който Мадс Микелсен е номиниран за „Най-добър актьор“.

Германската актриса Сандра Хюлер получи две номинации в категория Най-добра актриса за ролите си в „Анатомия на едно падане и „Зоната на интерес“.

Пълен списък на номинацията в отделните категории може да видите тук.

Спорт

Везенков "избухна" с 20 точки в първия мач от плейофите на Евролигата

В срещата обаче имаше и притеснителен момент

00:25 - 29.04.2026
Спорт

ПСЖ и "Байерн" подариха велика вечер на футболните фенове

Пет гола и уникална драма в първо действие от полуфиналите в Шампионска лига

23:51 - 28.04.2026
Бизнес

Могат ли евтините мобилни планове на Lidl и Revolut да пренаредят телеком пазара?

Lidl вече предлага услугата в Германия, Австрия и Швейцария

19:34 - 28.04.2026
Важно днес

Сексът без съгласие е изнасилване, смята Европейският парламент

Евродепутатите настояват за закони, основани на принципа "само "да" означава "да""

19:33 - 28.04.2026
Важно днес

Фалшива подписка от името на над 200 творци се обяви срещу Евтим Милошев

Подписалите се нямат представа кой е авторът на отвореното писмо

17:24 - 28.04.2026
Важно днес

Кучетата и котките в ЕС ще трябва да бъдат чипирани и да живеят отвързани

Ще бъде въведен по-строг контрол върху развъдниците и продажбата на животни

17:13 - 28.04.2026
Важно днес

Обединените арабски емирства напускат петролния картел ОПЕК от 1 май

Третият по големина производител на нефт в ОПЕК напуска организацията

16:21 - 28.04.2026