След като милиони се озоваха под карантина в домовете си, позитивната социална реакция не се забави и днес имаме възможност да се възползваме от много услуги в Интернет пространство, които преди не бяха достъпни.
Някои от най-елитните университети в света "отвориха вратите си", без да изискват такса. Множество онлайн курсове от "Бръшляновата лига" станаха безплатни, въпреки че до преди няколко месеца записването струваше над три хиляди лева. Харвард и Йейл се приближиха на един клик разстояние.
От културна гледна точка пък в момента можете да откриете истински находки в Интернет.
Националната опера в Париж качи на сайта си изпълнение на "Лебедово езеро" на Чайковски, което ще е достъпно за гледане до пети април. Най-известната американска опера, Метрополитън, всеки ден публикува ново представление, което се запазва безплатно на сайта им в период от 23 часа.
Виенската опера и "Болшой театър" също качват свои представления онлайн, а спискът продължава още и още. Сигурно е, че операта ще продължава да звучи по време на карантина не само по улиците на Италия, но и в домовете ни.
Отвориха и стотици онлайн галерии, сред които колекция от творбите на Ван Гог от посветения на него музей в Амстердам, както и колекции от Националната галерия на изкуството в САЩ.
Един от най-емблематичните музеи в света, Лувърът в Париж, пък може да бъде разгледан виртуално. По същия начин могат да бъдат "посетени" Националния природонаучен музей в САЩ и Великата китайска стена.
Джаз фестивалът в Монтрьо даде безплатен достъп до изпълнения на големи музиканти, които са се качвали на сцената там. Сред тях фигурират имената на Рей Чарлз, Арета Франклин, Ела Фицджералд, Принс, Елтън Джон, Нина Симеоне, Марвин Гей и Карлос Сантана. Качени са на платформата Stingray Qello, като ви е нужен кодът FREEMJF1M, за да стигнете до тях.
Дори повечето хора да са по домовете си, културният живот продължава и дори е по-достъпен от всякога.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: