ПП-ДБ номинира Юлиян Попов за еврокомисар

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


"Продължаваме промяната - Демократична България" номинира бившия енергиен министър Юлиян Попов за еврокомисар.

"Юлиян Попов е един от най-влиятелните гласове в Европа по темата "Енергетика" и затова ние се спираме на него като непартийна кандидатура и експерт с висока компетентност. В момент на политическа криза издигането на непартийна фигура със статут на световен експерт е начинът да покажем, че българският интерес е по-голям от тясно партийния," пише в писмо до служебния премиер, изпратено от председател на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков.

В писмото се казва още, че България се намира в безпрецедентна политическа криза и служебното правителство няма необходимата легитимност да определи българския еврокомисар за следващите 5 години.

От партията вече поискаха кандидатурата да бъде одобрена и от парламента, но това изглежда невъзможно да се случи до 30 август.

От ПП-ДБ припомнят, че Юлиян Попов е бил министър на екологията в две правителства, а също така е един от основателите на Нов български университет. До встъпването си в длъжност в последното редовно правителство е бил председател на Европейския институт за ефективност на сградите (BPIE).

До момента официални номинации за еврокомисар има от ГЕРБ - Екатерина Захариева, от ДПС-Пеевски - Искра Михайлова и от ИТН - Велислава Петрова.

Партиите трябва да посочат своите номинации към служебното правителство до 29 август, а България да изпрати своята кандидатура най-късно до 30 август, петък.

Спорт

Стилияна Николова стана световна вицешампионка и донесе първа олимпийска квота на България

Гимнастичката изигра четири стабилни съчетания с общ резултат от 117.600 точки.

22:10 - 14.08.2026
Спорт

Григор Димитров допусна изненадващ обрат в Синсинати

Първата ракета на България отпадна рано в турнира

21:31 - 14.08.2026
Важно днес

Делото срещу Благомир Коцев окончателно се връща в Софийската градска прокуратура

Апелативният съд във Варна потвърди, че обвинителният акт съдържа съществени процесуални нарушения

19:53 - 14.08.2026
Важно днес

Луиджи Манджоне пледира виновен и за първи път публично призна, че е застрелял Брайън Томпсън

Томпсън беше шеф на UnitedHealthcare и беше убит в Манхатън през 2024 г.

19:30 - 14.08.2026
Важно днес

Мъж загина при челен удар на пътя Русе – Разград, трима души са ранени

Пътят Русе – Разград е затворен

18:35 - 14.08.2026
Важно днес

Конституционният съвет на Франция спря забраната за социални мрежи за деца

Решението е удар за една от ключовите политики на президента Еманюел Макрон

17:51 - 14.08.2026
Политика

Имотните декларации на властта: Демерджиев води в кеш, Милошев в имоти, а Георги Пеев - по заплата от РВД

Вицепремиерът Атанас Пеканов инвестира в акции на технологични компании и "Райнметал"

17:50 - 14.08.2026
Важно днес

Областният лидер на ДПС-Бургас Христо Широков остава в ареста

Решението на Апелативния съд в Бургас е окончателно и не подлежи на обжалване

17:07 - 14.08.2026
Важно днес

Митрополит Николай на опелото на Георги Кузев: Един добър човек е имал нужда от любов, а намери смъртта

Десет дни след убийството на Георги Кузев в Пловдив - БПЦ реагира от най-високо ниво на жестокото престъпление

16:39 - 14.08.2026