Борислав Сарафов ще се размине с нов 7-годишен мандат като главен прокурор - поне засега.
Той обаче ще продължи да заема поста "временно", на практика - безсрочно.
С пълно мнозинство от 22 гласа "за" Правната комисия реши, че Висшият съдебен съвет ще трябва да прекрати спорната процедура за избора му, в която Сарафов беше единствен кандидат.
Отхвърлени бяха обаче всички останали важни идеи за промяна, които щяха да гарантират, че скандали като тези около Сарафов и Иван Гешев няма да се повторят.
С гласовете на ГЕРБ, БСП и ДПС Ново начало (Делян Пеевски) Борислав Сарафов се бетонира на поста, но не и до 2032 г., колкото щеше да продължи евентуалния му нов мандат.
С други думи - трите партии дадоха сигнал, че ще продължават да го държат на къса каишка за неопределен период от време.
До второ нареждане.
Защо това е важно?
Изборът на главен прокурор е ключов за цялата съдебна система в България, защото той ръководи прокуратурата и може да влияе върху всички равнища: от това кое важно разследване ще се задейства или смачка, до това дали един редови прокурор ще бъде оставен да работи по големи дела или ще го "командироват" на заточение на другия край на България.
От главния прокурор зависи и как ще работят подчинените му по дела от високо обществено значение, които засягат всички хора - корупция, външна зловредна намеса, големи финансови измами от типа OneCoin, злоупотреба с власт по общините, злоупотреби с обществени поръчки, некачествени пътища, източване на парите за здравни осигуровки, и много други.
За да бъде спрян конкретният избор, има още няколко стъпки:
Това "успех" ли е за хората, които искат съдебна реформа?
Съвсем не. Днешното решение само спира най-горещата фаза на скандала и "сваля температурата" на общественото недоволство преди евентуалното гласуване на новия редовен кабинет.
Поведението на партиите на Правната комисия показва, че ГЕРБ и Пеевски отказват да решат базовия проблем с политическата намеса в прокуратурата, а БСП явно няма нищо против.
Какво не беше прието и защо е важно?
Дори след двойното фиаско с Гешев и Сарафов, действащият Висш съдебен съвет е свободен да избере нов главен прокурор, когато прецени, въпреки че мандатът му изтече още през 2022 г.
- Правната комисия отхвърли два различни текста, които щяха да забранят на орган с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на Върховните съдилища.
Борислав Сарафов запазва поста си и е свободен да се яви повторно като кандидат за главен прокурор, защото нищо не го спира.
- Отхвърлено беше и предложението за въвеждане на максимален срок от 6 месеца, в който той да може да ръководи "временно" прокуратурата.
Решенията от днес имат негативни ефекти и за Върховния административен съд (ВАС) - ключова инстанция, която се произнася по всички жалби срещу решения на министерства, държавни комисии и др.
- Отхвърлено беше предложението на ПП-ДБ да се изисква специално мнозинство при избора на председатели на ВАС и ВКС, което да гарантира съгласието на хората от професионалната съдийска колегия.
- В момента ВАС се ръководи пак "временно" от досегашния си председател Георги Чолаков, чийто мандат също отдавна изтече.
Кой стоеше зад отхвърлените промени?
ПП-ДБ и "Възраждане" имаха няколко сходни идеи, които да забранят на ВСС с изтекъл мандат да избира "тримата големи". Подкрепа за тях дойде от всички други партии освен ДПС Ново начало, ГЕРБ и БСП.
Така ГЕРБ и БСП се оказаха в различен лагер от ИТН и ДПС-Доган, с които уж планират да управляват заедно.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: