На 24 май България отбелязва 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, празник на българската азбука, просвета и култура.
На този ден се чества паметта на равноапостолите, които създават глаголицата като първа писменост на старославянския език, и на техните ученици, които в края на 9 век са поканени в Преслав от цар Борис-Михаил и разработват кирилицата.
Празнуват учители, творци, книжовници, поети, автори, журналисти, преводачи и всички хора, боравещи си с българското слово. Тази година на 24 май има и още един повод за празник - писателят Георги Господинов стана първият българин, спечелил престижната награда Booker за романа му "Времеубежище".
Днес в различни градове в страната са организирани множество шествия, тържества и инициативи. От 11 часа президентът Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова ще участват в официалната церемония пред националната библиотека, където държавният глава ще изнесе реч. Българският писател Георги Бърдаров ще произнесе тържествено слово.
Денят на Солунските братя Кирил и Методий - създателите на глаголицата, е отбелязван като църковен празник още през XI век. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив, по инициатива на Найден Геров, се организира празник на Кирил и Методий. Денят 11 май не е случайно избран - това е общият църковен празник на двамата светии. Така той започва да се чества като празник на българската просвета, култура и на славянската писменост.
С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май).
До 2021 г. той се отбелязваше под наименованието Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: