Прекратила ли е прокуратурата разследване срещу Калушев и групата му преди 2 месеца и защо? Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


ДАНС и прокуратурата са разследвали дейността на хората от бившата хижа “Петрохан” и сдружението им “Национална агенция за контрол на защитените територии” в продължение на година, но производството е било прекратено. Информацията съобщи “Сега”, като се позова на източници от държавното обвинение.

Според медията разследването тръгва по доклад на ДАНС. Настоящият и.ф. председател на агенцията Деньо Денев твърди, че преди 2 г. е имало сигнал за сексуални посегателства над деца и за паравоенни структури, разположени на територията на планинската хижа. Към момента няма обяснение защо сигналът попада именно в ДАНС.

Информацията, която ДАНС събира по случая, според “Сега”, е изпратена на Софийската градска прокуратура на 4 февруари м. г.

Делото започва да “пътува” и преминава последователно през три прокуратури с гриф “секретно” — от СГП е изпратено на Софийската окръжна прокуратура, а оттам на Районната прокуратура в Костинброд.

Все пак е образувано е разследване, което е водено около 10 месеца и прекратено през декември 2025 г. Към момента няма информация какво са установили прокурорите и следователите за дейността на хората от НПО-то в хижа “Петрохан”.

В оскъдните изявления на институциите, направени пред определени медии, не се съобщава никаква конкретика. Сюжетът се върти около намеци на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов, че случилото се е по-фрапиращо от сериала “Туин Пийкс”. Въпросите към прокуратурата се умножават с всеки изминал ден, особено ако държавното обвинение е разследвало групата около Ивайло Калушев още през 2025 г.

“МВР разследва случая и търпи критики”, каза пред журналисти в неделя шефът на “Национална полиция” Захари Васков. По думите му подробности няма да бъдат съобщени, докато не се установи категорично какво се е случило и кой е извършителят на шестте убийства.

За случая се разбра преди седмица, когато МВР съобщи за трима ликвидирани мъже в хижа в планината над село Гинци. По-късно неофициално беше потвърдено, че това са Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев, които са членували в сдружението “Национална агенция за контрол на защитените територии”. Хижата, пред която са намерени, е собственост на спелеолога Ивайло Калушев. МВР започна да издирва Калушев и още двама младежи (на 15 г. и 23 г.), които са били с него. В неделя тримата бяха намерени мъртви в кемпер, паркиран в трудно достъпна местност край връх "Околчица".

Спорт

"Левски" допусна четири гола и няма да играе в Шампионска лига

АЕК (Атина) лиши "сините" от над 30 млн. евро

00:03 - 27.08.2026
Спорт

Григор Димитров постигна втора поредна победа в квалификациите на US Open

Българинът е само на един мач от основна схема

22:22 - 26.08.2026
Важно днес

Meta ще плати рекордна глоба от почти $17 млрд. заради вредите на Facebook и Instagram върху деца

Компанията въвежда нови правила за ползване от тийнейджъри - лимит на времето и спиране на известията в час

19:54 - 26.08.2026
Важно днес

Божидар Иванов става началник на Щаба на Военноморските сили

Офицер с опит в САЩ и Великобритания поема една от най-висшите позиции във ВМС

17:51 - 26.08.2026
Живот

Стюардеса от Air France доказа, че ракът ѝ е причинен от опасни условия на работното място

Ключово решение на съда във Франция свързва космическата радиация с болестта на жената

17:09 - 26.08.2026
Важно днес

Димитър Стоянов: Намерените дронове са основно руски, но не носят боеприпаси

Сред идентифицираните апарати има руски „Гербер“ и „Орлан“, както и украински части

16:10 - 26.08.2026
Технологии

Бил Гейтс: AI може да разруши социалния модел. Запазете някои професии само за хора

Изкуственият интелект може да е "най-лошият източник на неравенство в историята"

15:47 - 26.08.2026
Технологии

Марк Зукърбърг е планирал мащабна замяна на служители с AI. Защо се провали?

Разследване на Reuters разкрива мащабен план за престреуктуриране на Meta, за да се превърне в AI Native

15:24 - 26.08.2026