Пригожин и историческите убийства чрез самолетна катастрофа Снимка: © Getty Images

Името на Евгений Пригожин е поредното, което може да се добави към дълъг списък от известни или предполагаеми убийства чрез самолетни катастрофи. Русия съобщи в сряда, че лидерът на частната армия "Вагнер" е бил сред записаните пасажери на самолет на групировката, който се разби на север от Москва. Загинали са всички 10 пътници.

Прицелването към самолет е ефективен начин да бъде достигната мишена, която е обичайно заобиколена от охрана, стига, разбира се, убиецът да е лишен от скрупули, че ще отнеме живота на всички на борда.

Катастрофите със самолет унищожават много доказателства и това затруднява разследването им.

Самолети-мишени са сваляни от ракети, атакувани от други самолети или взривявани със заложени експлозиви на борда. Първите два метода изискват военна техника, която обикновено се контролира само от държави или големи въоръжени структури; третият е по-достъпен за набор от убийци, пише The Guardian и припомня някои от най-знаковите случаи.

След знаковите убийства със самолет е това на президента на Руанда Ювенал Хабяримана през 1994 г., посочва изданието. Ракета земя-въздух сваля държавническия самолет. На борда са Хабяримана и бурундийският му колега Сиприен Нтарямира. Катастрофата дава началото на верига от жестоки етнически сблъсъци в Руанда, които довеждат до избиването на 800 000 души от местните етнически групи тутси и хуту.

Досега не е категорично установено кой е изстрелял ракета, но доказателства, представени на френски съдия през 2012 г., показват че тя вероятно е дошла от база, контролирана от екстремисти хуту, които се противопоставят на мирно споразумение между враждуващите племена.

самолет проблем

В този случай поне веднага става ясно, че самолетът е свален и единственият въпрос остава кой стои зад атентата. Не такава е ситуацията с катастрофи, които първоначално са смятани за трагични инциденти, но след разследване или политически натиск в последствие се третират като вероятни убийства.

Повече от пет десетилетия отнемат на ООН да заключи, че има „значително количество доказателства“ за втори мистериозен самолет, който е причинил катастрофата през 1961 г., при която загива генералният секретар Даг Хамаршелд.

Самолетът му пада в днешна Замбия, докато той пътува за мисия за постигане на мир в Конго. Две разследвания, проведени от британските власти, първоначално записват като причина за инцидента пилотска грешка.

През 1980 г. министър-председателят на Португалия Франсиско Са Карнейро загива, след като самолетът, с който пътува, се разбива в сграда в северната част на Порто. Разследванията са две, като едва второто от 2004 г. стига до извода, че вероятно на борда на неговата Чесна са били заложени експлозиви.

Някои подозрителни смъртни случаи може никога да не бъдат разследвани. През 1971 г. тялото на Лин Бяо, наследник на китайския комунистически лидер Мао Цзедун, е извадено от мястото на самолетна катастрофа в Монголия. Китайските власти твърдят, че той се е опитвал да избяга в Съветския съюз след неуспешен опит за преврат и самолетът му е останал без гориво.

Слуховете за инцидента се разпространяват бързо, а версиите са различни. Според някои машината е била свалена от китайски самолети, според други Лин е починал в Китай и тялото му е качено в летателния апарат, за да се прикрият следи.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025
Кино и сериали

„Minecraft: Филмът“ – любимата игра оживява във Видеотеката на A1 Xplore TV

Видеотеката на A1 Xplore TV предлага разнообразие от български и чуждестранни заглавия във всички жанрове

14:32 - 20.05.2025
Култура

Oh! Jazz и United Group пренасят ексклузивно джаз съдържание в Югоизточна Европа

Партньорството включва и подкрепа на местната джаз продукция и международна сцена за регионалните таланти.

14:25 - 20.05.2025
Важно днес

Делото за поста на Емил Кошлуков в БНТ най-после ще се реши след 3 г. протакане

ВАС трябва да се произнесе окончателно по казуса до 30 дни

13:44 - 20.05.2025
Кино и сериали

Дензъл Уошингтън изненадващо получи почетна "Златна палма" в Кан

Надграждането бе предшествано от кратък инцидент на червения килим

13:22 - 20.05.2025
Важно днес

Прокуратурата и НАП проверяват Зорница Гюцова, която учи мъжете на бой и насилие

Първо ще се установява дали "жената не е невменяема", съобщи БНТ

12:29 - 20.05.2025