Европейският парламент избра Бруна Сего от Италия за ръководител на AMLA - новия орган на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Новината беше съобщена първо от изданието "Politico", което се позовава на свои източници. Решението идва след близо 3-часово изслушване в комисиите по икономика и по правосъдие в ЕП и последвали дебати между евродепутатите.
Бруна Сего работи в централната банка на Италия, където е ръководила усилията за борба с прането на пари през последните години. Тя е единствената жена кандидат за поста и е предпочетена пред другите двама номинирани - Маркус Плайер от Германия и Ян Де Карпентие от Нидерландия.
Интересното е, че Сего не е получила подкрепата на най-голямата парламентарна група - Европейската народна партия, посочва "Politico". Тя не е привлякла и гласовете на Зелените.
Те са настоявали ръководният пост да заеме Плайер, който има опит като директор на FATF - глобалния орган за борба с прането на пари. Политикът работи и в германското министерство на финансите.
Сего работи в Банката на Италия от 1990 г. и е смятана за пионер в родината си и в Европа по темата за борба с изпирането на пари. Изборът ѝ от евродепутатите сега е решаващата стъпка в общия процес по сформирането на AMLA.
Членовете на ЕП ще изпратят решението си на Европейската комисия, която ще направи официалното назначение. А Съветът на ЕС ще трябва да го одобри.
Новата европейска структура ще започне да работи в средата на 2025 г.
Органът ще е базиран във Франкфурт и ще има над 400 служители. От януари 2028 г. ще започне пряк надзор на високорискови финансови субекти, когато новите правила на ЕС срещу прането на пари ще започнат да влизат в сила.
Мандатът за председателя е четиригодишен, с възможност за еднократно удължаване. Заплатата е над 250 000 евро годишно и е освободена от данъци.