Прокуратурата ще иска постоянно задържане под стража за шофьора, врязал се в автобус в София

Прокуратурата ще поиска днес мярка постоянен арест за обвиняемия за тежката катастрофа в София с автобус от градския транспорт, при която загина един, а други петима души бяха тежко ранени.

Софийска градска прокуратура привлече като обвиняем водачът на автомобила 21-годишният Виктор Илиев, който се отърва от тежкото произшествие само със счупена ръка и счупени ребра. В същото време 61-годишният сирийски гражданин д-р Иса Али, работил в столичната спешна помощ, загина на място.

Според братовчед на 21-годишния Илиев, той е бил под въздействието на райски газ. По думите му преди да се качи в колата Виктор е държал в ръцете си флакон с райски газ. „Според мен явно е бил под влиянието на този балон, защото на клипчета се вижда, че той не е могъл да спре“, коментира пред bTV братовчедът на Виктор.

Според експерти няма как да се докаже дали младежът е използвал райски газ, тъй като той не остава следи в тялото след употреба.

Случаи от Великобритания обаче показват, че употребата на райски газ води до безразсъдно шофиране с висока скорост. Според местен полицай залавянето на шофьори зад волана под въздействието на райски газ може да бъде „по-голямо предизвикателство“ от тези, които употребяват други вещества.

Диазотният оксид (N2O), както е официалното име на райския газ, е познат на учените повече от два века. Използва се в медицината като анестетик, в хранителната индустрия (като пропелент във аерозолните флакони със сметана) и при двигателите с вътрешно горене (защото добавен към горивото, увеличава мощността им). Тъй като вдишването му се смята за безвредно, свойствата му го превръщат в популярен опиат - купува се капсула, с която се пълни балон, а след това се вдишва от балона.

В България продажбата му, включително онлайн, бе забранена в края на 2024 г. Изключение е направено само за еднолични търговци, чийто предмет на дейност включва продажбата на райски газ на търговци.

Междувременно под домашен арест с проследяваща гривна беше пуснато вчера от съда в Несебър 18-годишното момче, което с АТВ рани тежко двама възрастни и три деца в Слънчев бряг. То е с повдигнато обвинение за нанасяне на средна телесна повреда на повече от едно лице. В ход е и проверка в полицията в Бургас за това дали има се прикриват факти за инцидента.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Нови пожари пламнаха край Велико Търново и Несебър

Главният път Велико Търново - Гурково в района на Присовските завои временно е затворен.

15:10 - 17.08.2025
Политика

Тръмп се надява на тристранна среща с Путин и Зеленски още следващия петък

По информация на CNN, срещата ще се осъществи само ако преговорите между двамата лидери в Белия дом, насрочени за понеделник, 18 август, преминат успешно.

13:22 - 17.08.2025
Важно днес

Млад мъж загина след падане под Мусала, спасителният хеликоптер е бил без лебедка

Спасителният хеликоптер е кацнал близо час след подаването на сигнала.

12:00 - 17.08.2025
Важно днес

В Сърбия протестиращи се опитаха да подпалят офиса на управляващата партия по време на пореден антиправителствен протест

В Белград, Нови Сад и Валево се стигна до сериозни сблъсъци между протестиращи и полиция.

10:53 - 17.08.2025
Важно днес

Задържан е евентуалният причинител на пожара в Българово, огънят е овладян

Причините за пожара се разследват, образувано е досъдебно производство.

10:26 - 17.08.2025
Политика

Урсула фон дер Лайен и четирима европейски лидери ще участват в срещата на Зеленски с Тръмп в Белия дом

Очаква се във Вашингтон да замине и президентът на Финландия

08:48 - 17.08.2025
Спорт

Без Везенков, но с невероятен отборен дух - България победи Австрия

Националите продължават да мечтаят за Световно

19:53 - 16.08.2025
Живот

Ниската раждаемост тласка италианците да насочат любовта и парите си към домашните любимци

Кучета вместо внуци: Грижите и привилегиите, които някога бяха запазени предимно за децата, сега се насочват към домашните любимци

18:10 - 16.08.2025
Важно днес

Огромен пожар в Българово задейства BG-Alert и доведе до евакуация на жители

До момента са напълно унищожени около 7 къщи

15:38 - 16.08.2025