Прокуратурата все пак ще се заеме със сделката за ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган Снимка: © Getty Images

Софийската апелативна прокуратура е отменила отказа на градската да бъде разследвана продажбата на "ТЕЦ Варна" към дружеството „Сигда“, контролирано от почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

Новината съобщиха от Антикорупционния фонд, които заедно със сенатора в чешкия парламент Лукаш Вагенкнехт подадоха жалба срещу отказа на Софийска градска прокуратура.

ТЕЦ "Варна": Кой е човекът, подал сигнал срещу централата на Доган?

В постановлението, подписано от прокурор Емил Петров, се вижда, че извършената проверка до момента е непълна.

"Постановлението на Апелативната прокуратура потвърждава изложените в жалбата ни доводи, че Софийската градска прокуратура практически е неглижирала данните за сериозни нередности при продажбата, експлоатацията и осигуряването на т.нар. "студен резерв" в случая с ТЕЦ "Варна", каза адвокат Лора Георгиева от АКФ.

Първият сигнал до прокуратурата, изготвен от Антикорупционния фонд и Лукаш Вагенкнехт, е от ноември 2019 г. В края на 2017 ТЕЦ „Варна“ беше продадена от държавната чешка компания ЧЕЗ на дружеството „Сигда“ за 48,5 млн. евро. Компанията-купувач беше собственост на децата на бившия транспортен министър в кабинета „Орешарски“ Данаил Папазов – Станислав и Ивелина Папазови. Дружеството нямаше никакъв предишен опит в енергетиката.

По-късно Ахмед Доган пое контрол над компанията, като според Търговския регистър той притежава 70% от „Сигда“.

Тъй като ЧЕЗ купи ТЕЦ-а за 206 млн. евро през 2006 г., АКФ и Вагенкнехт искаха да разберат защо последвалата сделка е с подозрително ниска цена. Официалното обяснение беше „лошо техническо състояние на централата и невъзможността ѝ да работи и носи печалба при спазване на екологичните норми“.

Три месеца след продажбата ТЕЦ "Варна" реши като с магическа пръчка екологичните си проблеми, които стояха в основата на спирането и продажбата ѝ, пишат от АКФ. Топлоцентралата започва да получава милиони левове от държавата, за да служи като „студен резерв“ на българската енергетика. Освен това през август 2018 г. „Пристанище ТЕЦ Езерово“ вече е лицензирано и отчита дейност.

В постановлението си апелативната прокуратура потвърждава, че по-долната инстанция оставя неизяснени множество ключови въпроси, сред които какво е техническото състояние на ТЕЦ „Варна“ преди и след продажбата от ЧЕЗ на „Сигда“ ООД и раздавани ли са дивиденти на акционерите на ТЕЦ „Варна“ за 2017 г., на кои лица, в какъв размер и платени ли са съответните данъци.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024