Прокурорът по "Барселонагейт" е проверяван защо е накарал свои служители да работят в събота Снимка: © Кадър от БНТ

Софийската градска прокуратура (СГП) проверява наблюдаващия прокурор по т.нар. дело "Барселонагейт" Стефан Христов за евентуално нарушение на трудовото законодателство. Информацията е потвърдена в прессъобщение, изпратено от съдебния орган.

В него се уточнява, че предмет на проверката не е какви действия по разследването са извършени, кога и защо, а е свързана с методическите насоки за работа на административните ръководители на прокуратури.

Изданието "Сега" съобщава, че причината за проверката е, че на 3 юни Христов е издал устно разпореждане на няколко служители да работят извънредно. За това обаче не е била уведомена Илиана Кирилова, която е ръководител на Софийската градска прокуратура.

В работната събота са били ангажирани по един шофьор, деловодител, прокурорски помощник и специалист от регистратурата за класифицирана информация.

"Съществуват разумния основания да се смята, че по този начин е допуснато нарушение на трудовото законодателство. В настоящия случай е следвало административният ръководител да бъде уведомен, за да се изготвят заповеди за полагане на извънреден труд и по този начин да бъдат защитени правата на служителите", се казва в съобщението на СГП.

Делото "Барселонагейт" отново е в обществения фокус след скандала около поисканата оставка и отстраняването на Иван Гешев от длъжността главен прокурор. В него е замесен Бойко Борисов, като по-рано Гешев поиска имунитета на лидера на ГЕРБ, за да може същият да бъде обвинен за пране на пари по казуса. Борисов обаче отказа да се раздели доброволно с имунитета си и въпросът ще бъде гледан от специално създадена комисия за имунитетите в парламента.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

ИКЕА представя MÄVINN - устойчивата колекция, която променя живота на много хора

Колекцията създава реални работни места в уязвими региони, където стабилният доход и икономическата независимост могат да променят съдби.

09:00 - 31.07.2025
Важно днес

И Румъния иска да строи магистрали с парите на ЕС за отбрана

Проектите са представени като стратегически за военната свързаност

08:34 - 31.07.2025
галерия

Сериалите, които ще гледаме през август 2025

Премиерата на втория сезон на „Wednesday“ е на 6 август в Netflix

08:30 - 31.07.2025
Важно днес

Тръмп заплаши и ТВ водещия Джими Кимъл със сваляне от ефир

В отговор Кимъл му напомни за досиетата "Епстийн"

07:56 - 31.07.2025
Живот

Бягането, което показа на Павел, че животът има и друга страна

Понякога, като тръгнем да гоним върха, всъщност откриваме себе си

07:50 - 31.07.2025
Важно днес

Парламентът излиза във ваканция с доклад за липсващите хеликоптери за пожари

31 юли е последният работен ден на Народното събрание

07:36 - 31.07.2025
Технологии

Българският интернет е най-бързият в Европа, не само защото традицията повелява

Скоростта на сваляне и качване на данни и латентността са с най-голяма тежест при определянето на Speed Score, но не са единствените фактори

07:25 - 31.07.2025
Технологии

Австралия забранява YouTube за деца под 16 години

Видеоплатформата влиза в забранителния списък, където вече са включени останалите социални мрежи

19:00 - 30.07.2025