Партията на Румен Радев не иска обществена квота в избора на ВСС Снимка: © Screenshot/ БНТ

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Парламентът даде ход на промените в Закона за съдебната власт, след като на първо четене бяха приети и трите внесени законопроекта – на “Прогресивна България”, “Продължаваме промяната” и “Демократична България”.

Промените намаляват правомощията на действащия Висш съдебен съвет с изтекъл мандат и въвеждат нови правила за избор на следващия състав на кадровия орган.

С текстовете се ограничават кадровите решения на ВСС, включително назначаването на административни ръководители в съдебната власт, докато не бъде избран нов състав. В законопроекта на “Прогресивна България” обаче се допуска тези правила да отпадат “при обоснована необходимост”.

От ПП и ДБ настояха ограниченията да бъдат максимално строги, тъй като действащият ВСС е загубил обществено доверие. Управляващите обаче защитиха по-гъвкав вариант, който да допуска изключения – например при липса на магистрати в малки населени места.

Янка Тянкова от ПБ уточни, че между първо и второ четене ще бъде осигурено допълнително време за обсъждане и редакция на текстовете. По думите ѝ част от предложенията ще бъдат прецизирани след дебати между управляващи и опозиция. От партията на Радев щели да помислят върху забележките и предложенията, но това не означавало, че ще се съгласят с тях.

Сред спорните теми са и идеите на ПП и ДБ за т.нар. „обществена квота“ във ВСС. Велислав Величков защити предложението организации като Съюза на съдиите, БАН, Висшия адвокатски съвет и юридически факултети да могат да издигат кандидати за парламентарната квота в съвета. Според него така може да се възстанови доверието в съдебната система и да се ограничи политическото влияние.

От “Прогресивна България” обаче изразиха резерви към подобен модел и предупредиха, че това може да доведе до размиване на политическата отговорност и до субективизъм при подбора на кандидати. Поставиха под въпрос и предложенията само определени университети да имат право да номинират членове на ВСС.

В законопроекта на „Прогресивна България“ са заложени и ограничения за хора, заемали най-високите постове в съдебната власт. Предвижда се бивши главни прокурори, председатели на върховните съдилища и техните заместници да не могат да бъдат избирани за членове на ВСС за срок от 7 години след края на мандатите им.

Очакванията в парламента са окончателните текстове да бъдат приети до края на юли, за да може процедурата по избор на нов ВСС да започне още през есента. Мандатът на повечето членове на настоящия ВСС изтече преди близо 4 години.

Хората на Радев спират кадруването от ВСС с изтекъл мандат, но не съвсем

Спорт

"Левски" допусна четири гола и няма да играе в Шампионска лига

АЕК (Атина) лиши "сините" от над 30 млн. евро

00:03 - 27.08.2026
Спорт

Григор Димитров постигна втора поредна победа в квалификациите на US Open

Българинът е само на един мач от основна схема

22:22 - 26.08.2026
Важно днес

Meta ще плати рекордна глоба от почти $17 млрд. заради вредите на Facebook и Instagram върху деца

Компанията въвежда нови правила за ползване от тийнейджъри - лимит на времето и спиране на известията в час

19:54 - 26.08.2026
Важно днес

Божидар Иванов става началник на Щаба на Военноморските сили

Офицер с опит в САЩ и Великобритания поема една от най-висшите позиции във ВМС

17:51 - 26.08.2026
Живот

Стюардеса от Air France доказа, че ракът ѝ е причинен от опасни условия на работното място

Ключово решение на съда във Франция свързва космическата радиация с болестта на жената

17:09 - 26.08.2026
Важно днес

Димитър Стоянов: Намерените дронове са основно руски, но не носят боеприпаси

Сред идентифицираните апарати има руски „Гербер“ и „Орлан“, както и украински части

16:10 - 26.08.2026
Технологии

Бил Гейтс: AI може да разруши социалния модел. Запазете някои професии само за хора

Изкуственият интелект може да е "най-лошият източник на неравенство в историята"

15:47 - 26.08.2026
Технологии

Марк Зукърбърг е планирал мащабна замяна на служители с AI. Защо се провали?

Разследване на Reuters разкрива мащабен план за престреуктуриране на Meta, за да се превърне в AI Native

15:24 - 26.08.2026