Хиляди украинци излязоха на протест заради спорен законопроект, насочен към ограничаването на двете ключови антикорупционни агенции в страната.
Граждани на Киев и други градове поискаха президентът Володимир Зеленски да наложи вето на новия проект. Той дава по-широки правомощия на главния прокурор на Украйна, като му осигурява директен контрол върху Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП).
Критиците на закона посочват, че новите промени на практика улесняват контрола на правителството върху това кои дела да се водят. Те твърдят, че това е голяма крачка назад в борбата с корупцията, тъй като главният прокурор Руслан Кравченко, който е част от близкия кръг на Зеленски, вече ще може да пренасочва корупционни разследвания към потенциално по-податливи следователи и дори да ги прекратява.
Борбата с корупцията от решаващо значение за стремежа на Украйна да се присъедини към Европейския съюз и за запазването на достъпа до милиарди долари западна помощ.
Законопроектът беше внесен от партията на Зеленски "Слуга на народа" и одобрен с 235 гласа "за" в общо 450-местния украински парламент. Самият Зеленски го защити и отказа да наложи вето въпреки протестите. В своето вечерно видеообръщение той каза, че промените са необходими, тъй като антикорупционната инфраструктура на Украйна трябва да бъде изчистена от руско влияние.
Точно в деня преди приемането на закона Службата за сигурност на Украйна и главната прокуратура извършиха обиски и арести, насочени срещу предполагаеми руски шпиони в НАБУ.
"Важно е главният прокурор да бъде ангажиран с довеждането до реална отговорност на тези, които нарушават закона. Това е, от което Украйна наистина се нуждае", каза Зеленски.
Решението на президента обаче го постави в сблъсък с активисти от гражданското общество и други политици. На протеста в Киев участие взеха студенти, млади активисти и ветерани от армията, както и кметът на столицата Виталий Кличко.
Това се смята за най-големия антиправителствен протест от началото на руската война в Украйна през февруари 2022 г.
Критики срещу закона дойдоха и от западните партньори на Киев, включително от еврокомисаря по разширяването Марта Кос.
"Премахването на ключови предпазни мерки, защитаващи независимостта на НАБУ, е сериозна стъпка назад", написа Кос в социалните мрежи и заяви, че двата антикорупционни органа са "от съществено значение" за пътя на Украйна към ЕС.
Украинският вицепремиер по въпросите на европейската интеграция Тарас Качка заяви, че няма да има компромис по отношение на борбата с корупцията и че "всички основни функции на агенциите остават непокътнати".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: