Протестът срещу еврото блокира част от движението в центъра на София Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Протестът срещу приемането на еврото, организиран от "Възраждане", блокира централната част на София. Движението около площад "Независимост" е временно спряно.

Пред сградата на Народното събрание и Министерски съвет се събраха близо 2500 протестиращи. Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обаче обяви, че в демонстрацията са се включили "стотици хиляди из цялата страна". Според него полицията правела всичко възможнօ, за да попречи на организирането на протеста, макар че няма информация за спрени граждани или други подобни действия от страна на властите.

Протестиращите в София развяват български знамена и плакати с надписи: "Свобода на българския лев" и "Не искаме еврото".

Идентични акции под различна форма се провеждат на над сто места в цялата страна.

Протестите се провеждат само дни преди да Европейската комисия и Европейската централна банка да представи конвергентния доклад, от който ще стане ясно дали България е готова да приеме еврото - ангажимент, приет още с присъединяването на страната към ЕС.

И други събития затрудняват трафика в столицата

Трафикът в центъра на София е особено затруднен днес заради серия от различни прояви.

Сутринта на площад "Княз Александър I" беше спряно пътното движение по бул. "Цар Освободител" в участъка от бул. "Княгиня Мария Луиза" до ул. "Г. С. Раковски" заради провеждането на ретро изложение.

Друго протестно шествие срещу насилието над деца се състоя пред Съдебната палата от 11 часа.

Наложени са и промени в движението заради провеждането на маратон, които ще останат в сила до неделя, 1 юни. Забранява се престоят и паркирането на пътни превозни средства на следните точки:

  • ул. „Ген. Гурко" в участъка между бул. „Васил Левски" и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви";
  • паркинга на моста пред Национален стадион „Васил Левски".
  • Бул. „Драган Цанков" в участъка между ул. „Митрополит Кирил Видински" и бул.„Евлоги и Христо Георгиеви"

Важно днес

София ще посрещне DARA с червен килим

Общината ще организира и голямо тържествено събитие в някой от следващите дни

09:03 - 17.05.2026
Спорт

"Манчестър Сити" ликува с втора купа през сезона

ФА Къп вече е в ръцете на "гражданите"

21:11 - 16.05.2026
Важно днес

Ивайло Мирчев за спора за паркомясто: Можех да направя повече, за да не ескалира конфликтът

Доставчикът, предизивикал спора за паркомясто, е освободен под гаранция

18:56 - 16.05.2026
Спорт

"Левски" продължава да празнува след нова победа над ЦСКА

"Сините" този път победиха с 2:0

18:20 - 16.05.2026
Важно днес

DARA спечели с огромна преднина "Евровизия"

DARA получи и награда за най-добро артистично изпълнение

18:08 - 16.05.2026
Важно днес

Военен водолаз е загинал при издирването на телата на италиански изследователи, загинали при гмуркане на Малдивите

Смята се, че това е най-смъртоносният инцидент при гмуркане в историята на Малдивите

16:25 - 16.05.2026
Важно днес

Петър Стоянович за критиките към DARA: Няма как да разчитаме за световна слава на църковния хор към храм „Св. Онуфрий“

Историкът подчерта, че е важно България да използва всеки възможен момент да се промотира

16:15 - 16.05.2026
Важно днес

Мечка нападна и уби човек на Витоша

Инцидентът е станал на бетонов път над хижа "Офелиите"

15:07 - 16.05.2026