Трябва ли гуверньорът на БНБ да подаде оставка, ако приеме номинация за служебен премиер?
Според 194 депутати от всички групи освен ПП-ДБ - отговорът е "не", въпреки че централната банка би трябвало да поддържа пълна независимост от правителството.
Проектът на служебния кабинет за промени в Закона за БНБ беше отхвърлен с огромно мнозинство.
Какво се предлагаше с него:
- Ако управител или подуправител на БНБ се съгласи да бъде назначен за служебен премиер, той подава оставка.
- Управител или подуправител има право да откаже да бъде назначен за служебен премиер;
- Ако той бъде назначен, изборът на нов негов заместник се произвежда не по-късно от един месец след прекратяване на пълномощията.
Целият смисъл на тези текстове идва от последните промени в Конституцията от края на 2023 г., които изненадващо вкараха ръководството на БНБ в т.нар. "домова книга", от която президентът Румен Радев е длъжен да избира при посочването на нов служебен министър-председател.
"Възраждане" използва формалния случай, за да подеме почти 2-часова тирада срещу приемането на еврото - което нямаше нищо общо с темата на законопроекта.
Интересното беше, че ДПС "Ново Начало" и "Възраждане" отправиха язвителни критики срещу управителя на банката Димитър Радев, макар и от различни посоки.
"Тези предложения са излишни плонжове - и са дело, което е не толкова на ЕЦБ, колкото на гуверньора на банката", каза Йордан Цонев (Ново начало).
Виктор Папазов (Възраждане) обвини Димитър Радев, че си позволявал да дава указания на финансовото министерство за това какъв да е дефицитът на бюджета и отказал да изпълни указанията за превишение на приходите и разходите. Според Папазов - независимостта на БНБ била "фетишизиране", което "не трябва да се подсилва".
Поводът за напрежението беше безпрецедентно критичното писмо на Димитър Радев срещу служебния министър на финансите Людмила Петкова в края на 2024 заради фиаското с предложения проектобюджет 2025, отхвърлен от всички партии и икономически експерти.
Всичко това се случи пред почти пълното мълчание на депутатите от ГЕРБ.
Няколко пъти Мартин Димитров от ПП-ДБ приканваше най-голямата парламентарна група да излезе и да обясни защо не подкрепя тези предложения, които биха гарантирали пълната политическа независимост на ръководството на БНБ.
Делян Добрев беше единственият, който в началото излезе с призив към дептуатите "да не се впускат да отговарят на "Възраждане", но отново не отговори на основните въпроси по законопроекта.
Съветът му не беше послушан от БСП, които си размениха взаимни нападки с Костадин Костадинов.
"Ние за разлика от вас не се пречупваме под интереси, които идват отвън. Нямате смелостта да управлявате и се криете като мишки, без да покажете реални действия. За разбирачите от "Възраждане" - да си представим, че утре пада валутният борд. Всички вие ще тичате да си смените парите в евро. Но вашите спестявания вече са в евро", каза Драгомир Стойнев.
Предложените промени са били съгласувани с Европейската комисия и Европейската централна банка, които са изразили своите положителни становища по него.
Въпреки това бяха отхвърлени от парламента.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: