За първи път от десетилетия Българската народна банка изпрати тежки публични упреци по адрес на Министерството на финансите заради предложения проект на Бюджет 2025.
В становището на БНБ, подписано от гуверньора Димитър Радев, се предупреждава за рискове за фискалната устойчивост на България, риск от ново отлагане на членството в еврозоната, опасност от влошаване на кредитния рейтинг на държавата в средносрочен план.
БНБ отправя и призив за ограничаване на планираните разходи за заплати в администрацията.
В противен случай - това може да доведе до запазване на устойчиво висока базисна инфлация и хроничен недостиг на работна ръка в частния сектор.
Какви са критиките на БНБ:
Пълна промяна на досегашната икономическа политика на България: планираните общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма са в безпрецедентен размер от 46% от БВП, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега. Същото се отнася и за приходите, които достигат 38.2%. Това може да доведе до риск от "наложително повишаване" на данъци и осигуровки в бъдеще.
Дългосрочен риск за икономиката: Силното увеличение на текущи разходи с постоянен характер (като заплати за персонал) и поддържане на дефицити, близки до 3% от БВП, увеличават рисковете пред фискалната устойчивост. Създават се и потенциални негативни ефекти върху конкурентоспособността на фирмите, ценовата стабилност и дългосрочния потенциал за растеж на българската икономика
Опасност от надвишаване на 3% дефицит и ново отлагане на еврозоната: Заради рисковете от неизпълнение на плана за приходи през 2025 и в случай на по-неблагоприятно развитие на международната икономическа среда. Това може да повлияе негативно на кредитния рейтинг на България, а потенциално и до провла на членството в еврозоната.
Нарушаване на Закона за БНБ: Заради поисканото от правителството заделяне на 1 млрд. лв. от БНБ в бюджета от управлението на международни валутни резерви; Според екипа на Димитър Радев: това "не само незаконосъобразно противоречие с устройствения закон на централната банка, но и пряка намеса във финансовата независимост на централната банка".
Данъчната амнистия няма да донесе очакваните приходи: Според БНБ практиката е показала, че "често реализираните приходи от подобни данъчни амнистии са значително по-ниски от очакваното, особено след като от тях се приспаднат разходите по администриране на мярката, загубените завинаги приходи от опростени лихви и порпуснатите бъдещи данъчни постъпления в резултат на влошена данъчна дисциплина".
Индексиране на пенсии и заплати в публичния сектор без инвестиции в икономиката: изпълнението на приоритетите, свързани с подобряване на устойчивостта и конкурентоспособността на европейската икономика, както и политиките на ЕС за енергийна сигурност, граничен контрол и отбрана предполагат трайно по-високи публични разходи за инвестиции, в това число и за съфинансиране на проектите по политиките на ЕС с национални средства.
Проблемът с инфлацията: Значителното нарастване на фонда за работни заплати в публичния сектор е един от факторите за запазване на устойчиво висока базисна инфлация в средносрочен план. От една страна, по-високите общи разходи за заплати в публичния сектор подкрепят растежа на частното потребление, а от друга – увеличенията на заплатите в публичния сектор създават натиск за увеличение на заплатите и в частния сектор в текущите условия на хроничен недостиг на работна ръка.
Кратки срокове за анализ: БНБ подчертава, че Министерството на финансите не дава достатъчно време за задълбочена оценка на бюджета.
"Поради изключително краткия срок, поставен от Министерството на финансите, за предоставяне на
становище по законопроекта за държавния бюджет за 2025 г. и материалите към него, който е по-малък от половин работен ден, извършването на подробен анализ на документите е технически невъзможно", се казва в позицията.
Проектобюджет 2025: "Спирачка за бизнеса" с необяснимо надути приходи
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: