Проектобюджетът за 2025, предложен от кабинета "Главчев", рискува да увреди растежа на частния бизнес в България, докато не залага никакви политики за реформа в най-тежките държавни проблеми.
Това беше коментарът на икономиста Никола Янков и бившия социален министър Минчо Коралски пред сутрешния блок на bTV.
В него са заложени по-високи заплати в МВР и Министерството на отбраната, като в полицията се очаква вдигане на разходите за възнаграждения с около 40-50%, или над 1 млрд. лв.
Янков укори служебното правителство за това, че не се възползва от възможността си да предложи "технократски" бюджет:
- стимулиране на частните инвестиции
- приватизация за спиране на кражбите в държавните дружества, заради които няма достатъчно приходи за социални плащания
- разкачане на заплатите на държавните служители от минималната работна заплата, за да престанат "инерционните" увеличения с по 20-30%, при положение че годишната инфлация вече е под 3%.
Според него - "математиката" на служебния бюджет не е реалистична, защото са заложени невъзможни приходи, които да покрият гигантски разходи за администрацията. Например - 5 млрд. лв. са поставени като предполагаем приход от данъчна амнистия за хора, които с години са прикривали доходите си, а сега се очаква, че ще ги декларират.
"Постоянното увеличение на разходите без увеличение на приходите залагат дефицити и бомби", каза още той, като разкритикува подхода на досегашните кабинети на ПП.
Янков коментира още, че с подобни действия се "изпомпват" хора към държавната администрация, в която непрекъснато се вдигат заплатите, вместо да работят в частния сектор, където хора недостигат.
Минчо Коралски беше скептичен за това какъв бюджет ще бъде приет в разгара на поредната предизборна кампания, когато "всяко предложение се представя като желание на бъдещ избирател".
Той разкритикува коментарите, че доходите на пенсионерите са "виновни" за тегленето на нови заеми, докато големи сектори като БДЖ, енергетиката и административният щат остават нереформирани и генерират загуби.
"Един от големите проблеми е, че на социалните разходи не се гледа като на инвестиция. Говорим, че вдигането на осигуровките намалява конкурентоспособността на икономиката. Но тя е намалена, защото няма конкурентоспособна работна сила заради средното и висшето образование. Работната сила отива в икономиката не за да полага труд, а за да започне да се учи да полага труд", коментира иронично Коралски.
Бившият министър обърна внимание и на неадекватния подход към здравеопазването, в което огромни суми се наливат за медицински грижи, докато се пренебрегват ключови фактори като околната среда, качеството на храната, начинът на живот, спортът.
"Не бива да се внася бюджет от едно неустойчиво правителсво в предизборен парламент. Има значителн рискове. Разчитаме, че всички имат ангажимент да влезем в еврозоната, затова да са по-дисциплинирани", коментира той.
Прочетете още:
Служебният кабинет залага вноските за пенсия да скочат драстично от 2026 година
Анализ на Forton показва как се финансират покупките на имот в София
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: