Проверяват и други неваксинирани тенисисти след скандала с Джокович Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Австралийската гранична полиция е започнала проверка на поне още един неваксиниран тенисист и друг административен служител, които са пристигнали в страната за Australian Open с медицинско изключение.

Това съобщава Sydney Morning Herald часове след като съдът в Мелбърн разреши на Новак Джокович да остане в Австралия до понеделник, но при условие, че се карантинира в хотел за имигранти. Визата на световния No.1 в мъжкия тенис беше отменена, след като основанието за медицинското изключение от правилото за Covid-ваксините беше отхвърлено като недостатъчно аргументирано.

Тенис асоциацията на Австралия, която организира мейджър турнира, обяви в четвъртък, че и други участници в AO са използвали аргумента, че не са ваксинирани, защото са прекарали Covid-19 в последните шест месеца - по неофициални данни това е "изключението", което Джокович е ползвал.

Това доведе и до разширяване на разследването на Граничната служба. Вътрешният министър на Австралия Карън Андрюс казва, че "ако се открият доказателства (за нарушения на правилата), властите ще предприемат съответни мерки" - т.е. възможно е визите на други играчи да бъдат отнети.

Спортната асоциация е била предупредена предварително, че изключения за неваксинирани преболедували играчи не бива да се допускат.

SMH цитират източници, запознати с документацията по случая с Джокович, които твърдят, че доказателствата в подкрепа на твърдението му за прекарано заболяване са "минимални" и са подкрепени само от един лекар.

Според медията - националните власти в Австралия не изключват и да наложат санкция на 34-годишния тенисист, като му забранят да влиза на територията на страната за срок от три години заради нарушение на строгите противоепидемични правила.

Сърджан Джокович сравни карантината на сина си с разпятието на Христос: "Газят Новак, газят и сръбския народ"

Междувременно сръбският президент Александър Вучич обяви, че правителството полага усилия да осигурят преместването на Новак Джокович в апартамент под наем - засега резултат няма.

"Това поиска Новак от своята родина и нашето задължение е да защитаваме гражданите си", казва Вучич на пресконференция в Белград.

Той обвинява австралийския премиер Скот Морисън в "политическо преследване", като посочва, че изключението от ваксините е направено не само за Джокович, но и за други атлети.

"Говорих и с бащата на Новак Джокович, но се боя, че този тип политически провокации ще продължат, защото не могат да го победят по друг начин", казва още президентът на Сърбия.

Джокович обжалва депортирането от Австралия, баща му го обяви за "лидер на свободния свят"

"Парк Хотел", в който е карантиниран тенисистът в Мелбърн, се използва за настаняване на имигранти без легални документи, докато бъде решено дали да им се издаде виза за влизане в Австралия. Сградата има 107 климатизирани стаи.

Екипът на Джокович настоява той да бъде преместен, защото условията на престоя му са неадекватни.

Reuters посочва, че през октомври 2021 г. в хотела се е появило огнище на Covid-19 сред настанените бежанци, а два месеца по-късно е избухнал пожар, нанесъл леки щети. Някои от обитателите на сградата се оплакват от това, че получават развалена храна и че в стаите има петна от мухъл.

Сръбският журналист Саша Озмо твърди, че Джокович все още не е получил портфейла си, а част от вещите му още са на летището в Мелбърн. В стаята му имало "насекоми", пише още той.

Междувременно пред хотела се събра множество от почитатели на 9-кратния шампион от Australian Open, които палят свещи и държат сръбския национален флаг.

Спорт

Датският национал Кристиан Ериксен припадна отново по време на мач

Футболистът носи имплантируем кардиовертер-дефибрилатор след сърдечен арест през 2021 г.

22:07 - 07.06.2026
Спорт

Александър Зверев спечели Ролан Гарос и сдъбна най-голямата си мечта в тениса

Германия има "мейджър" шампион за първи път от 30 години

21:02 - 07.06.2026
Важно днес

МВнР лансира нова версия за отказа на България от трибунала срещу Путин

Не защото "Путин няма да капитулира", както смята Румен Радев

16:54 - 07.06.2026
Важно днес

Руски дрон е ударил обект за отработено ядрено гориво край Чернобил

"Няма увеличение на радиационния фон, но има ръст на руската наглост, която отдавна е преминала всякакви граници"

16:12 - 07.06.2026
Живот

Всички нещастни семейства си приличат - само погледнете начина, по който се карат

Защо щастливите двойки спорят, без да се разпаднат - и умението да не се загубиш в негативността

15:39 - 07.06.2026
Кино и сериали

Хавиер Бардем като Де Ниро в Cape Fear - сериалът за отмъщението на онзи, който няма какво да губи

Хавиер Бардем влиза в нова роля на злодей от най-високо ниво

14:11 - 07.06.2026
Политика

Готови ли сме за следващата Специална военна операция?

Външнополитически дневници с Весела Чернева

13:13 - 07.06.2026
Спорт

Никола Цолов спечели трета победа с триумф в Монако

Българският пилот от Формула 2 Никола Цолов отново е на върха

11:54 - 07.06.2026
Бизнес

Gramofonika: новото място за винил на стария скейт адрес

"Истината е в плочите" - или магазинът, който показва какво може да направи винилът, когато попадне на правилното място

11:09 - 07.06.2026