Повече спортни клубове, повече школи и академии, повече хора, повече компании, достъп до повече средства - София има всички тези предимства спрямо останалите градове. Нито един от тях обаче няма значение, когато говорим за трите най-популярни отборни спорта в България - футбол, баскетбол и волейбол.
Противно на всякава логика у нас водещите отбори все по-често не са от столицата.
“Лудогорец” (Разград) доминира във футбола от над 10 години, “Рилски спортист (Самоков) е шампион в Националната баскетбола лига, където има само един столичен тим, а във волейбола столичният “Левски” е добрият пример при мъжете, но при жените “Марица” (Пловдив) е №1.
Цар футбол
В Първа лига има 16 отбора. Шест от тях са от София. След края на есенния полусезон обаче само един столичен тим е в първата половина на класирането в елита - това е "Левски" и дори не е в топ 3 - заема 4-ото място.
Отборът на ЦСКА е осми, на “Славия” е девети, ЦСКА 1948 - десети, а “Септември” и “Локомотив” са на 12-о и 14-о място, борейки се да не изпаднат от първенството.
“Лудогорец” от Разград е пълен хегемон в българския футбол и в последните 13 години е единственият шампион, а през сезон 2024/25 разликата между тима на братя Домусчиеви и останалите е толкова голяма, че вече е ясно кой ще вдигне титлата в края на кампанията.
Именно благодарение на “Лудогорец” се роди шегата, че нямаме “Българско футболно първенство”, а “Българско футболно вторенство”, защото от над 10 години няма никаква интрига кой ще стане шампион.
Ако погледнем назад в историята на българския футбол, столичните тимове винаги са доминирали. От общо 96 шампионски титли те имат 70. Но през 2024 година реалността е друга.
Основни конкуренти на “Лудогорец” са не “Левски” и ЦСКА, а “Ботев” (Пловдив) и “Черно море” (Варна). Пловдивчани са и актуалният носител на Купата на България.
Времената за “Левски” не са никак приятни - клубът се намира в поредната си криза. След като в последните години имаше за основна цел да изплати над 30 млн. лева напрупани и просрочени данъчни задължения, сега не може да се справи нито организационно, нито спортно-технически, а в момента няма и страши-треньор.
ЦСКА е финансово обезпечен. Акциите на клуба са собственост на "Национален фонд за спорт, култура, изкуство и наука”, зад който стои Данаил Илиев. Той участва в редица фирми с бизнесмена Валтер Папазки.
Проблемите на “червените”, които строят и нов стадион в Борисовата градина, са изцяло на терена, където на фона на голямото финансиране, липсват резултати.
Останалите столични клубове са в потресаващо състояние: “Локомотив” едвам се оправя финансово, а стадионът в кв. "Надежда" създава усещане за декори в постапокалиптична фантастика; по информация на “Булевард България” “Септември” разполага с бюджет, с който не може да се конкурира дори с тимовете от Втора лига; “Славия” има своите силни моменти през последните 10 години, но инфраструктурата на клуба е в окаяно състояние; ЦСКА 1948, чийто финансов благодетел е Цветомир Найденов, е с многократно намален бюджет спрямо предходните сезони и бъдещето му е несигурно.
В следващите няколко сезона няма сериозни изгледи “Лудогорец” да бъде свален от върха, а столичните клубове, особено ЦСКА и “Левски”, имат доста работа, преди да изградят структури, с които да са конкурентни като клубове.
Волейбол
В Националната волейболна лига на България има два столични отбора - “Левски” и ЦСКА.
“Сините” са водачи в класирането при мъжете и, за разлика от футбола и баскетбола, в това направление всичко за тях върви доста добре.
Отборът е на върха с три точки аванс пред основния си конкурент “Нефтохимик” (Бургас).
Движеща сила в клуба е бившият капитан на националния отбор и настоящ съпредседател на “Левски” Владимир Николов. Още през 2016 година той представя идеята за изграждане на спортна зала, която да се превърне в официален дом на волейболния отбор. Строителството на обекта започва в началото на 2018 година, а към 2024 година клубът разполага с база на високо европейско ниво.
Другият столичен отбор в Националната волейболна лига е този на ЦСКА. През годините тимът преживя доста финансови сътресения, но намери път към стабилност, макар да няма сили да се бори да бъде шампион.
"Финансови проблеми в последните 4 години нямаме благодарение на нашите спонсори и приятели. Имаме известни организационни проблеми, но лошото вече е много далеч зад нас. Надявам се, че някога ще можем да кажем, че проблемите ни със зала "Васил Симов" са решени, но клубът ни е финансово стабилен", коментира наскоро старши-треньорът Александър Попов.
В “Супер лигата” при жените има три отбора от София: “Левски”, ЦСКА и “Славия”, там обаче от години доминира съставът на “Марица” (Пловдив).
Баскетбол
В Националната баскетболна лига на България има само един отбор от столицата - “Левски”. В последните сезони обаче “сините” имат огромни финансови затруднения и няколко пъти бяха на ръба да се оттеглят от първенството.
ЦСКА пък се отказа от участие. Финансовите състояние на столичния тим се влоши още през януари тази година след като в края на предишния сезон бетинг компанията, която го спонсорира, намали парите в резултат на увеличението на налозите в хазарта и спирането на медийната реклама за тези компании от държавата.
Впоследствие Александър Чакмаков подаде оставка като член на Управителния съвет на клуба заради "фундаментални различния" с президента Роберт Гергов.
"Армейците“ се завърнаха в НБЛ през лятото на 2022 година, след като преди това отсъстваха от елита 13 години. В клубната витрина има 12 титли на България и 17 купи на страната, но всичко това е в миналото.
Още по-големият проблем на столицата е, че реално няма модерна зала за баскетбол.
ЦСКА играеше в салон за физическо, а зала “Триадица”, където играе “Левски”, не само далеч от модерна, но и има толкова натоварен график, че понякога “сините” трябва да се съборазяват кога да тренират и кога да играят мачовете си.
Най-добрият отбор в НБЛ е този на “Рилски спортист”, който стана шампион през миналия сезон.
Отборът играе в “Арена Самоков” - зала, която бе построена за 16 млн. лева и е с капацитет от 3000 души.
Другият голям баскетболен център на България е Ботевград, откъдето е “Балкан”. А в залата на отбора играе и националният тим на странта ни.
В професионалното първенство при жените - “A” група, няма столичен отбор. Водач в лигата е тимът на “Монтана 2003”, а от много години насам той има само два конкурента - “Берое” (Стара Загора) и “Рилски спортист” (Самоков).
Равносметката е, че в трите най-популярни отборни спорта в България провинцията води пред столицата, без значение от културните, финансовите и демогравските предпоставки това да не е така.
И макар в София да има най-много школи, тяхната цел е повече да правят приходи от такси, отколкото да развиват елитен спорт… засега.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: