Провокаторът Херберт Кикл победи в Австрия, но властта му се изплъзва Снимка: © Getty Images, Херберт Кикъл

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Националистическата Свободна партия (FPO) на Херберт Кикл спечели изборите в Австрия, но създаването на стабилна коалиция вероятно ще отнеме дълго време.

Това показват настроенията във Виена след нощта на историческата победа на FPO с 29,3% - увеличение с 13 процентни пункта спрямо резултата на партията от предходните избори.

Австрийската Народна партия на действащия канцлер Карл Нехамер губи почти една трета от подкрепата си и остана на второ място с 26,5 на сто. Нехамер засега ще запази поста си начело на правителството, докато не бъде избрана нова власт.

Социалдемократите остават на трето място, без да променят относителния дял на своите гласове. "Зелените", които досега управляваха с Народната партия, обаче губят позиции и падат до 7,4% (спад с 5,6 процентни пункта).

Избирателната активност в Австрия е много висока - близо 80%.

Херберт Кикл е явният победител, но никой не желае да поеме подадената му ръка. Всички парламентарни групи изолират Свободната партия. Социалдемократическата партия на Австрия вече се позиционира като гарант за това, че Свободната партия няма да влезе във властта. Сходна е позицията и на либералите от NEOS.

Досегашните управляващи около Карл Нехамер обаче намекват, че са готови за сътрудничество с крайната десница, при условие че самият Херберт Кикл бъде отстранен от битката за канцлер.

Роден през 1968 г. в семейството на строителен работник от "червената" провинция Каринтия, Кикл е възпитаван в традиционно левичарска идеология за политиката.

Записва се да учи философия в Университета във Виена, но така и не завършва. По това време Свободната партия на Австрия го привлича в редовете на своя консервативен тинк танк. Дълго време Кикл стои в сянката на лидери като Йорг Хайдер, Ханс-Кристиян Щрахе и Норберт Хофер.

Херберт Кикл започва като автор на речи, а през 2017 г. стига до поста на министър на вътрешните работи. Две години по-късно е уволнен е след корупционния скандал около записите на тогавашните лидери на партията в Ибиса, направени от жена, представяща се за родственица на руски олигарх.

Пътят му към върха на партията започва по време на коронавирусната пандемия, когато Кикл оглавява демонстрациите против мерките за безопасност. През юни 2021 г. председателят на Свободната партия Норберт Хофер подава оставка и Кикл остава единствен възможен наследник на поста. Тогава започва да се самонарича "канцлера на народа".

Spiegel цитират свои източници, които го описват като самотник "с черти на социопат" и твърдят, че партията "не го обича, а по-скоро е респектирана от него".

Тема номер едно за него е мигрантската криза. Кикл говори открито за плана си да репатрира извън Австрия нежелани емигранти. Говори против политическите елити и "системните медии". Партията му принадлежи към групата "Патриоти за Европа", в която членуват Марин льо Пен, Матео Салвини и Виктор Орбан. Унгарският премиер е неговият пример за подражание.

Кикл е противник на военната помощ за Украйна, а когато Володимир Зеленски е поканен да направи видеообръщение пред парламента във Виена през 2023 Кикл и съпартийците му обръщат гръб и напускат залата.

Външният министър на Австрия Александър Шаленберг обвинява Херберт Кикл, че използва директни опорни точки на Кремъл в речите си.

Президентът на Австрия Александър ван дер Белен, който е редовна мишена на речите на Кикл, сега е на ход. По традиция той предоставя мандат на победителя от изборите, но това не е твърдо записано в конституцията. А Ван дер Белен вече изрази нежеланието си да повери властта в ръцете на радикалната десница и иска обединение на останалите политически сили.

Спорт

Везенков "избухна" с 20 точки в първия мач от плейофите на Евролигата

В срещата обаче имаше и притеснителен момент

00:25 - 29.04.2026
Спорт

ПСЖ и "Байерн" подариха велика вечер на футболните фенове

Пет гола и уникална драма в първо действие от полуфиналите в Шампионска лига

23:51 - 28.04.2026
Бизнес

Могат ли евтините мобилни планове на Lidl и Revolut да пренаредят телеком пазара?

Lidl вече предлага услугата в Германия, Австрия и Швейцария

19:34 - 28.04.2026
Важно днес

Сексът без съгласие е изнасилване, смята Европейският парламент

Евродепутатите настояват за закони, основани на принципа "само "да" означава "да""

19:33 - 28.04.2026
Важно днес

Фалшива подписка от името на над 200 творци се обяви срещу Евтим Милошев

Подписалите се нямат представа кой е авторът на отвореното писмо

17:24 - 28.04.2026
Важно днес

Кучетата и котките в ЕС ще трябва да бъдат чипирани и да живеят отвързани

Ще бъде въведен по-строг контрол върху развъдниците и продажбата на животни

17:13 - 28.04.2026
Важно днес

Обединените арабски емирства напускат петролния картел ОПЕК от 1 май

Третият по големина производител на нефт в ОПЕК напуска организацията

16:21 - 28.04.2026