Путин заплаши Полша, че всяка "агресия" срещу Беларус е атака срещу Русия Снимка: © Getty Images

Руският президент Владимир Путин предупреди Полша, че ще третира всяка "агресия" спрямо съюзника на Москва - Беларус, като нападение срещу руската страна. Той обвини Варшава, че има териториални амбиции в бившия Съветски съюз.

"Агресия срещу Беларус ще означава агресия срещу Руската федерация. Ние ще отговорим на това с всички средства, с които разполагаме", заяви Путин по време на заседанието на Съвета за сигурност в петък.

Коментарът му идва, след като комитетът за сигурност на Варшава реши да разположи военни части в Източна Полша, след като войнитие на "Вагнер" пристигнаха в Беларус.

По-рано през седмицата лидерът на частната военна групировка Евгений Пригожин беше показан във видеоклип, в който приветства бойците си в Беларус, като им казва, че засега няма да участват повече във войната в Украйна, но им нарежда да събират сили за Африка, докато междувременно обучават беларуската армия.

Това беше потвърдено от Минск, който съобщи, че наемниците на "Вагнер" вече са започнали да обучават беларуските специални сили на военен полигон само на няколко километра от границата с Полша.

В коментара си Путин обвини Варшава, че страната-членка на НАТО "мечтае за беларуските земи", но не предостави никакви доказателства за твърденията си. Полша отрича да има териториални претенции към Беларус.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Берлин ще "опакова" Райхстага в светлина в чест на Кристо и Жан-Клод

През юни се навършват 30 години от легендарната творба на двамата артисти

08:44 - 21.05.2025
Важно днес

Природата показва характер – дъждове, гръмотевици и опасност от градушки в следващите дни

Времето в България през следващите три дни ще бъде променливо

08:10 - 21.05.2025
Текстове от партньори

А1 включва опция за достъп до новинарско съдържание като част от мобилния план

Телекомът разширява дигиталните услуги за клиентите си

08:08 - 21.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV е готов да приеме преговорите между Украйна и Русия

Еманюел Макрон работи и по алтернативно предложение за преговори в Женева

08:03 - 21.05.2025
Важно днес

Над 50 000 ученици са на матура по български език и литература

В Министерството на образованието беше изтеглен Вариант 4 на изпита

07:31 - 21.05.2025
Политика

ЕС разследва „SkinnyTok“ – тенденцията за екстремно отслабване в TikTok

TikTok е разследван по европейския закон за онлайн съдържание

19:24 - 20.05.2025