Румен Радев отказа да назначи Деньо Денев за председател на ДАНС Снимка: © Президентство

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Президентът Румен Радев е отказал да назначи Деньо Денев за председател на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). Той е направил отказа си писмено и с това приключва съгласувателната процедура по кандидатурата, предложена от Министерския съвет.

Денев от юни изпълнява функциите председател на ДАНС, след изненадващата номинация на предишния титуляр Пламен Тончев за председател на Комисията по досиетата през пролетта. Тончев беше избран на новия пост много преди да му изтече мандатът в спецслужбата. От 2023 г. Денев беше негов заместник в Агенцията.

Окончателното решение на президента идва след отправени критики към състоянието на контраразузнавателната служба. В края на август Радев заяви, че Делян Пеевски води "брутална чистка" в контраразузнаването и иска да превърне службата в своя бухалка.

"Политици, санкционирани за корупция от нашите стратегически партньори, извършват брутална чистка в ДАНС и превръщат службата в своя бухалка. Правят го чрез номинация, за която ми предлагат да издам указ. Нека ме чуят ясно – няма да стане", каза той пред журналисти в края на миналия месец.

След случая със самолета на Урсула фон дер Лайен, който загуби GPS сигнал при кацане в Пловдив, от ПП-ДБ поискаха оставката на Деньо Денев. Мотивът им е, че ДАНС не изпълнява основните си задачи, а вместо това извършва политически поръчки.

Деньо Денев е възприеман като човек от кръга около Пеевски. Именно той подписа справката на агенцията, станала основание за блокирането на машинното гласуване през октомври 2023 г. на местните избори. Срещу машинния вот тогава бяха и ГЕРБ, и ДПС.

Президентът Радев коментира и подадения от него сигнал за нарушения във ВМЗ-Сопот. Той отхвърли твърденията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че прави опит да саботира сделката между България и германския оръжееен концерн “Райнметал”. Бил длъжен обаче, когато при него постъпи сигнал, да го предаде на властите.

Радев подава сигнал срещу ВМЗ-Сопот след клип на Цанов с участието на Диляна Гайтанджиева

Чистка в ДАНС и порив за "реформа". Как изглежда битката за назначения в службите

Култура

Как се става колекционер на изкуство - пътят от емоцията до притежанието

Стоян Зиков-Стъки: Първата картина се купува със сърцето, не с разума

11:11 - 12.07.2026
Важно днес

Влиятелният американски сенатор Линдзи Греъм почина внезапно ден след среща със Зеленски

Републиканецът беше един от най-влиятелните външнополитически „ястреби“ във Вашингтон и твърд поддръжник на Украйна

10:15 - 12.07.2026
Спорт

Срамното завръщане на Конър Макгрегър - загуба за 69 секунди и освирквания в Лас Вегас

Пет години по-късно Конър се завърна, но всичко се превърна в катастфора

10:03 - 12.07.2026
Важно днес

САЩ поразиха 140 цели в Иран, Техеран затвори Ормузкия проток

Техеран атакува американски военни обекти в Йордания, Кувейт, Оман и Катар

09:13 - 12.07.2026
Важно днес

Двама души са загинали, трима са ранени при тежка катастрофа край Дупница

17-годишно момиче е в тежко състояние и е транспортирано с медицински хеликоптер до София

08:50 - 12.07.2026
Спорт

Чехия триумфира на Уимбълдън. Линда Носкова спечели титлата

Чешката школа пак преподава при жените

17:59 - 11.07.2026
Политика

Радан Кънев е новият стар председател на ДСБ

Евродепутатът е спечелил 302 гласа срещу 223 за Йордан Иванов

17:46 - 11.07.2026
Спорт

Внезапно почина млад футболист, който игра за Южна Африка на Световното

25-годишният Джейдън Адамс е открит мъртъв в Кейп Таун

17:03 - 11.07.2026