Радев отказал участие в трибунала срещу Русия, защото Путин не е капитулирал Снимка: © Министерски съвет

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Премиерът Румен Радев даде странно обяснение на причината да не подкрепи създаването на нов военен трибунал за наказване на руската военна агресия в Украйна.

"Моето мнение е че трибуналът има ефект, когато дадена държава е победена, капитулирала и нейният лидер е пленен. Мисля, че тези условия не съществуват и едва ли ще съществуват", каза Радев пред журналисти в Народното събрание.

"България винаги е била част от общите европейски решения на общата външна политика и политика за сигурност на ЕС. България има право на свои собствени мнения по тези въпрос", каза още той.

Трибуналът беше създаден под егидата на Съвета на Европа, а не на ЕС - но ръководството на ЕС и почти всички държави от съюза го учредиха.

Единствените, които не участват в предложението, са България, Унгария, Малта и Словакия.

САЩ не участват в тази инициатива. Списъкът все пак е отворен за всяка желаеща държава.

Целта на трибунала, който ще бъде базиран в Хага, е да търси отговорност на руското държавно ръководство заради щетите, нанесени с войната.

Съдът по разследването на престъпленията на агресията на Русия срещу Украйна може да издаде първите си решения към 2028 г. Дотогава се очаква подготовката за работата му - формиране на ръководство, подбор на съдии, прокурори и следователи.

България не подкрепи новия трибунал в Хага срещу Владимир Путин

Спорт

България в Лигата на нациите - какво трябва да знаете

Вторите в света започват участието си на 10 юни

11:47 - 22.05.2026
Важно днес

Найденов призова Сарафов да "прояви чест" и да напусне съдебната система

"Прогресивна България" внася промени, с които директорът на НСлС вече няма да е зам.-главен прокурор

11:18 - 22.05.2026
Важно днес

Борисов прехвърли на Данаил Кирилов отговорността за избора на Теодора Георгиева

Той обвини Георгиева за това, че е била "бухалка" срещу ГЕРБ

09:53 - 22.05.2026
Кино и сериали

"Емили в Париж" приключва завинаги със сезон, сниман в Гърция

Сериалът стана един от най-големите хитове на Netflix след пандемията

08:16 - 22.05.2026
Важно днес

Тръмп направи нов завой: изпраща 5000 войници в Полша заради Карол Навроцки

Няколко дни по-рано беше отменено изпращането на 4000 войници

07:48 - 22.05.2026
Важно днес

Близо 24 000 зрелостници се явяват на втората задължителна матура

Повече от половината ученици са на изпит по английски език

07:37 - 22.05.2026
Важно днес

Съдът в Турция отстрани лидера на най-голямата опозиционна партия срещу Ердоган

Присъдата провокира нова вълна на напрежение в Турция

19:24 - 21.05.2026
Важно днес

Кметът на Карлово иска младите лекари да бъдат задължени да работят 3 години в общински болници

Това ще важи само за лекарите, чието обучение е финансирано от държавата

18:47 - 21.05.2026