Президентът Румен Радев изрази пред северномакедонския министър Димитър Ковачевски позицията си, че България ще "отвори вратата" към ЕС пред Скопие само при гаранции за защита на правата на македонските българи.
„Дълбоко вярвам, че паралелно с работата на всички секторни групи ние не може да загърбим тези политически въпроси, защото те са изключително важни за сигурността, развитието и просперитета не само на Северна Македония и България, а и на целия регион“, каза държавният глава, след като се срещна с Ковачевски.
Северномакедонският премиер пристигна на двудневна визита у нас вчера и правителството му заседаваше заедно с това на Кирил Петков в резиденция „Бояна“. Като резултат бяха подписани три меморандума, включително за жп-връзката между София и Скопие, а историческата комисия обеща да работи по-усилено за решаване на въпросите за общата история.
„Българското общество е много чувствително към въпроса за правата на гражданите на Република Северна Македония с българско самосъзнание, а това е основен критерий за членство в ЕС според Копенхагенските критерии“, отбеляза Радев пред делегацията от Скопие. „Аз следя с внимание дебата в Северна Македония. Харесва ми това, че в определени политически кръгове назрява това убеждение, че трябва да има вписване на тези македонски българи във вашата Конституция“.
„За мен – като политик, който иска да види Северна Македония възможно най-скоро в ЕС – е изключително важно този процес на интеграция да бъде необратим. Мисля, че вписването на българите в Конституцията, гарантирането на тяхното равноправие наред с това на другите народи, ще даде кураж и възможност България да отвори вратата за началото на преговорите на Северна Македония за членство в Европейския съюз“, каза президентът.
Това беше и позицията, която изрази след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност на 10 януари.
По-рано през деня Димитър Ковачевски каза, че според него "правата на българите в Северна Македония трябва да бъдат конституционно гарантирани, така както е присъщо за една европейска държава", но посочи, че това е нещо, което изисква немалко време: „Този процес изисква конституционни промени с повече стъпки и включване на повече институции".
Историческата комисия уговори 3 срещи до май, започва да работи "с нов ентусиазъм"
"Галъп": Радев остава най-харесваният политик, за първи път от 2009 кабинетът се ползва с доверие
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: