Историческата комисия между България и Северна Македония започва да работи „с нов ентусиазъм“ и представителите ѝ ще се срещнат 3 пъти в следващите 4 месеца. Това обяви премиерът Кирил Петков след съвместно заседание на правителствата на България и Северна Македония в столичната резиденция „Бояна“.
„Историческата група ще има поне 3 срещи в следващите 4 месеца – това е един нов оптимистичен и прогресивен поглед. Вижда се огромната синергия и огромните предимства, ако имаме добросъседство“, каза той.
„Днес, когато всяка една група представи резултатите си, отбелязахме, че в историческата комисия има нов ентусиазъм и нов режим на работа. Това дава един друг ритъм на работата, която трябва да се свърши. За да се свърши тя, хората трябва да си говорят. Професорите и от двете страни показаха, че са готови този нов полъх на енергия да се превърне в конструктивен тон. Няма да правим кадрови промени в комисията“, обяви премиерът.
Комисията беше само една от общо 5 работни групи, които заседаваха. Останалите са за икономика, инфраструктура, евроинтеграция и зелени политики, култура и образование.
След заседанието България и Северна Македония подписаха 3 меморандума – за развитието на жп-връзката между София и Скопие, за подкрепа на малките и средните предприятия, както и за съвместни дейности в сферата на земеделието.
„Крайният резултат на меморандумите е икономическото развитие на целия регион – с измерими подобрения на стандарта на живот. Добросъседството ще е издигнато на пиедестал – неща, които са били забравени, ще бъдат обновени. Всеки един от министрите постави поне 10 реални задачи в докладите си и много къси срокове за изпълнение. Следващата работна среща на тези групи ще е само след седмица“, обяви Кирил Петков.
„Благодаря за гостоприемството от страна на Кирил Петков и министрите от кабинета му“, обърна се северномакедонският премиер Димитър Ковачевски към колегата си. „Наистина съм доволен от днешните разговори. Министрите работят по конкретни проекти и идеи. Групата за енергетика, инвестиции, туризъм и земеделие има свой план за активност. Министрите от групата за култура и образование имат конкретни проекти, които значат много – включително общи научни конференции, особено по природни науки“.
„Благодаря на историческата комисия, тя ще засили интензитета на своята работа“, отбеляза Ковачевски.
Според него "правата на българите в Северна Македония трябва да бъдат конституционно гарантирани, така както е присъщо за една европейска държава", но посочи, че това е нещо, което изисква немалко време: „Този процес изисква конституционни промени с повече стъпки и включване на повече институции".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: