Румен Радев продължава да атакува въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 година.
В ново изявление пред медиите той обяви, че ще сезира Конституционния съд "за безпрецедентното нарушение на законността от Народното събрание в лицето на неговия председател".
По закон президентът може да оспори акт на парламента - закон или решение, какъвто не е писмото на Наталия Киселова, с което тя му върна предложението за провеждане на референдум като противоконституционно. От изявлението на Радев не стана ясно на каква процедура смята да се позове.
"Моето предложение вече дава резултат – най-сетне започнаха дебати за реалната ни готовност да приемем еврото от догодина. Най-сетне чухме от господата Делян Пеевски и Бойко Борисов думите „цени“ и „нужда от контрол“ – твърде късно и под натиск", каза още Радев, като подмина факта, че парламентът прие закон за въвеждане на еврото далеч преди да той да предложи референдум. В този закон ясно са описани правилата и контрола, който държавата предвижда, за да не се допусне спекула с цените при въвеждането на единната валута.
"За разлика от множеството народни представители, които загърбиха конституционния си дълг да представят всички български граждани, аз ще продължа да представлявам всички български граждани - включително бедните. Пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията. Заради това аз ще продължа да настоявам за допитване", каза още Румен Радев.
Навръх Деня на Европа държавният глава изненадващо обяви, че ще предложи провеждането на референдум за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 година, въпреки че само няколко месеца преди това обясни, защо подобно искане е "невъзможно, незаконно и противоконституционно" - тогава по повод на искане на "Възраждане" за провеждане на подобен референдум.
Впоследствие "Възраждане" си приписаха "дипломатически заслуги" за обрата в позицията на Радев, като заявиха, че той е получил "инструкции" след визитите им до САЩ и Русия.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселов върна искането за референдум на президента като "недопустимо" и противоречащо на Конституцията. Преди ден министър-председателят Росен Желязков обяви, че 171 народни представители са подписали декларацията на кабинета и БНБ в подкрепа на еврото.
"Това е повече от квалифицираното мнозинство, което дава възможност за промени в Конституцията. Проевропейското мнозинство в парламента показва оптимизъм, че българското общество е зряло и с всички усилия от 1997 г. насам - съпроводени с ограничения, но с ясна визия - правителствата следваха линията, че България трябва да завърши европейската интеграция", каза Желязков.
Той съобщи, че очаква положителен доклад от ЕК и ЕЦБ на 4 юни за въвеждането на еврото в България и че веднага след него ще бъдат предложени мерки в защита на потребителите за успокоение, че "няма да има спекула".
Лъчезар Богданов: Алтернативата на ЕС я виждаме в Босна, Беларус и Молдова
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: