13-годишно момче се превърна в обект на тежък спор между родителите и бабата на детето, в който бяха намесени и социалните служби.

Момчето Рафаел само е поискало да бъде настанено в дома на баба си, след като се стига до открит конфликт. Проверката на Агенция "Защита на детето" показва безспорни данни за упражнено насилие спрямо детето, както и опит на майката и бащата да го изведат зад граница, в противоречие с желанието му да остане да живее в София.

Родителите отричат да са насилвали сина си и твърдят, че той е попаднал под вредно влияние, докато е прекарал последния месец при роднините си в България.

Лелята на Рафаел обаче обвинява родителите, че не са му поставяли ваксини, отказват да му осигурят традиционно образование, и са "твърдо убедени, че 5G антените убиват хора".

Сигналът до социалните за дете в риск е подаден от бабата на момчето още през декември 2023 г. Месец по-късно, след серия от междусемейни конфликти, то е изведено от дома на родителите и е настанено първо в социален дом за 48 часа, а после и в дома на бабата.

Всичко това се превърна в публичен скандал, след като и Министерството на социалната политика се намеси в казуса, а БНТ го освети в серия от репортажи.,

Защо се стига до конфликта между роднините?

Майката и бащата на Рафаел многократно са променяли местожителството си през последните години.

Живели са в Пловдив, Бургас, София, а преди две години се местят да работят в Южна Америка.

Първо са се настанили в Парагвай, а по-късно - в Бразилия. Майката на Рафаел твърди, че са живели "в райска градина" в Парагвай, но са се преместили в Бразилия основно заради детето - защото "е много по-развито, уредено и с възможности за един подрастващ".

През този период 13-годишното момче е сменило поне 4 различни училища - три от тях са в България. Родителите твърдят, че той е посещавал лицензирани от МОН училища до 2-ри клас. В трети клас е посещавал нелицензирано частно училище в Бургас, докато е бил записан като индивидуален ученик в друго СОУ.

През 2021 г. Рафаел преминава на онлайн обучение, а в Парагвай е записан в местен образователен център.

През ноември 2023 г., докато родителите още се "адаптират" след преместването в Бразилия и все още търсят къде да се установят за постоянно, детето иска да замине за България при роднините си.

Майката и бащата се съгласяват, а в началото на декември - когато решават, че вече са намерили подходящо място за живот в Бразилия - искат да купят билети за прибирането на Рафаел.

И двете баби на детето обаче отказват да го изпратят обратно към Южна Америка, като обясняват на родителите му, че самият той иска да остане в България. Междувременно близките на Рафаел го записват да посещава столично училище и отказват да върнат неговите документи за самоличност на майката.

Желанието на Рафаел да живее в България се потвърждава и след като майката пристига от Бразилия през януари с намерение да го отведе.

Тя твърди, че синът ѝ се променил до неузнаваемост - от "позитивен, готин, усмихнат" станал "арогантно, ехидно и подигравателно дете" в разговорите си с нея. Майката твърди и че Рафаел си е позволил да я удари. Тя обвинява семейството на сестра си за това, че поведението на момчето се е изменило за месец и половина. Междувременно Агенцията за закрила на детето вече е сезирана от бабата, която настоява, че Рафаел се отглежда от родителите си в рискови условия.

"На 3 януари се прибрах в София и оттогава съм разпъната на кръст. Звънят ми всекидневно от Социалните служби, СДВР, прокуратури, Софийски районен съд, МВР и какво ли още не", казва майката на момчето в своя позиция по казуса.

Тя твърди още, че по случая се намесила и "депутатка", като прави намек, че използвали случая на сина ѝ, "за да прокарат Истанбулската конвенция" (този документ няма нищо общо с политиката по закрила на деца и не е ратифициран в България заради решение на Конституционния съд, б.р.).

Напрежението в семейството ескалира два пъти през януари:

  • На 9 януари е получен сигнал за това, че близък на майката е упражнил насилие спрямо Рафаел на територията на столичното училище, в което роднините му са го записали. Това се е случило, след като момчето е отказало да се качи в автомобила на мъжа.

Момчето е изпратено в "Пирогов", където е установено "счупване на долна челюст" и е препоръчана хоспитализация. Майката обаче е отказала и го е завела на втори преглед в друга лаборатория - а там не са открити данни за "посттравматични промени на некрокраниума".

Социалните са се намесили и са направили своя проверка, но са решили, че "положението на детето не налага предприемане на спешна мярка за закрила - извеждане извън семейна среда".

Те са насочили майката и сина към работа с психолог, а бабата - към оценка за родителски капацитет, за да се провери дали може детето да бъде настанено при нея.

Вместо това - майката на Рафаел е решила да му извади нови документи за самоличност и да го отведе извън България.

  • На 21 януари майката и бащата правят опит да напуснат България с детето си през летище София. Рафаел обаче се е разплакал и е помолил персонала на летището да извика полиция.

По негово изрично желание той е поставен под полицейска закрила и е приет в Дом за временно настаняване за 48 часа.

Родителите му са посетили социалните служби на следващия ден, 22 януари, и са "заявили, че желаят да се грижат за сина си, като ще останат в България, колкото е необходимо".

Рафаел обаче е декларирал писмено, че иска да бъде отглеждан от своята баба. На 23 януари той е прехвърлен именно в нейния дом - въпреки заявление на майка му и баща му, че не искат синът им да контактува с бабата и лелите си.

В интервю за БНТ министърът на труда Иванка Шалапатова посочва, че момчето не е отделено от родителите по-рано, защото не е имало пряка опасност за живота и здравето.

Социалните са се намесили обаче заради два критични фактора:

  • упражненото насилие върху Рафаел от страна на близък на майката, при опит момчето да бъде убедено да се върне при родителите си;
  • нарушено право на детето за достъп до качествено образование.

"Изключително важно е ние, родителите, да разберем, че нашите деца са автономни личности и те имат своите права. От 27 г. работя в социалната сфера именно с родители и много често родителите не зачитат мнението на детето. И тогава се налага да се приложи член 11 от Закона за защита на детето.

"Всяко дете има право на закрила срещу въвличане в дейности, неблагоприятни за неговото физическо, психическо, нравствено и образователно развитие".

Ние говорим за класически случай, в който мнението на детето не е зачетено от родителите. Но това не ни дава основание да кажем, че родителите трябва да загубят своите родителски права и изведнъж да се приложат действия спрямо тях", казва Шалапатова.

От "Социално подпомагане" твърдят, че са използвали всички възможни средства, за да отговорят на потребностите и интересите на Рафаел, но и да окажат подкрепа на семейството му, така че да има "сигурна семейна среда".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

„Сънят започва с усещане за безопасност“ – Пролетина Стоянова за силата на ароматерапията

Как етеричните масла могат да подобрят съня, хормоналния баланс и емоционалното ни здраве

10:26 - 06.05.2025
Важно днес

ЕС решава как да отговори на Тръмп, докато 50 страни искат преговори за митата

Очаква се контрамерките на ЕС да са на стойност до 28 млрд. долара

17:28 - 06.04.2025
Важно днес

България спечели три златни медала на Световната купа по художествена гимнастика в София

Стилияна Николова спечели златото на обръч и топка, а ансамбълът триумфира с пет ленти

16:10 - 06.04.2025
Живот

Чийзкейк в шоколадови яйца – рецепта

Празничен десерт, който съчетава традиция и изненада

15:20 - 06.04.2025
Важно днес

Гласът тих, посланието - силно: Папа Франциск се появи изненадващо на площад "Свети Петър"

Неделната литургията беше специално посветена на болните

15:18 - 06.04.2025
Бизнес

Мъск изглежда не иска мита за Европа

Технологичният милиардер се надява САЩ и ЕС да договорят зона за свободна търговия

14:12 - 06.04.2025
Важно днес

Съдия Цариградска осъди агенция "Пик" за клеветнически статии

Агенцията ще трябва да ѝ плати обезщетение, но и да премахне статиите за нея

13:54 - 06.04.2025
Важно днес

Хиляди протестираха за по-достъпни жилища в Испания

85% от младите хора под 30 години живеят с родителите си заради високите наеми

13:02 - 06.04.2025
Важно днес

Сняг натрупа на прохода "Петрохан"

Шофьорите не бива да тръгват на път с летни гуми

12:28 - 06.04.2025