"Разходи се с кардиолога си" в Световния ден на сърцето Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Световният ден на сърцето – 29 септември, ще бъде отбелязан за поредна година у нас с много национални активности. Организатор на събитията е Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ).

Този ден се отбелязва вече 24 г. от Световната сърдечна федерация, като целта е да активира възможно най-много хора и институции в цял свят да предприемат действия за укрепване на сърдечно-съдовото здраве.

Мотото тази година е „Действай със сърце“.

На 29 септември в по-големите градове у нас ще бъде поставено началото на новата българска инициатива "Разходи се с кардиолога си".

В София кардиолозите от ръководството на ДКБ ще очакват желаещите в 12 ч до фонтана на входа на Южния парк.

Идеята е да се постави акцент върху редовната умерена физическата активност – основен фактор за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания. Участниците ще имат възможност да разговарят с лекарите и да получат информационни материали, докато всички заедно правят здравословна разходка.

Традиционна инициатива в Световния ден на сърцето е осветяване в червено на емблематични сгради в големите градове, сред които тази година са НДК, Домът на културата в Пловдив, Кеят на Морската градина в Бургас, хълмът Царевец във Велико Търново, Галерия Дарение „Светлин Русев“ в Плевен, Пантеонът на Възрожденците в Русе, сградата на общината в Стара Загора, читалище "Виделина" в Панагюрище и др.

За първи път тази година ще има шоу с 50 дрона, които ще „изрисуват“ сърце в небето над НДК около 21 часа в неделя.

Основен приоритет през 2024 г. е началото на насочено към сърдечно-съдовата профилактика здравно образование в ученическа възраст.

Седмица на сърцето ще бъде проведена в училищата в периода 30 септември - 4 октомври в сътрудничество с Министерството на образованието и науката. В специален час на класа учениците ще бъдат запознати с основните рискови фактори за сърдечно-съдовото здраве и ключовите полезни навици, с които да го пазят и укрепват през целия живот.

Сърдечно-съдовите заболявания продължават да бъдат водещата причина за смърт у нас и в света.

Голяма част от този тип загуба на живот е предотвратима.

Единственият начин за това, както и за намаляване броя на тежко протичащите сърдечно-съдови заболявания, е активната профилактика от най-ранна възраст. Нейната цел е да бъде установен здравословен начин на живот с физическа активност, балансирано хранене, редовни профилактични прегледи, борба с наднорменото тегло и хипертонията, недопускане на вредни навици като пушене, употреба на алкохол, мазнини, сол и др.

Важно днес

Новият Висш съдебен съвет трябва да бъде избран до 17 октомври

Парламентът прие окончателно промените в Закона за съдебната власт

13:45 - 26.06.2026
Важно днес

Божидар Божанов обвини прокуратурата за заграбени държавни и общински имоти във Варна

ГДБОП е разследвала случая, но той потъва в Софийската градска прокуратура след подпис на Борислав Сарафов

12:58 - 26.06.2026
Важно днес

Кола се вряза в дентална клиника в столичния квартал “Лозенец”

При инцидента няма пострадали, но са нанесени сериозни материални щети

12:50 - 26.06.2026
Важно днес

25 души са задържани заради случая "Баба Алино"

Петима от тях са служители на община Варна

11:45 - 26.06.2026
Важно днес

Пътната агенция от години отхвърля предложенията бетонни разделители да сменят металните мантинели

Според експертите бетонните раздели са много по-здрави, дълготрайни и безопасни

09:50 - 26.06.2026
Спорт

Никола Цолов във Формула 1 - защо това все още е само спекулация

Има важни стъпки пред българския пилот

08:33 - 26.06.2026
Политика

“Маркет линкс”: Доверието към кабинета на Радев спада, но все още е 45%

Личният рейтинг на премиера също спада

08:12 - 26.06.2026
Важно днес

Зеленски обяви 40-дневна операция за натиск над Русия

Тя ще се извършва от Службата за сигурност на Украйна

07:32 - 26.06.2026