Хората сме слънчеви създания. През растенията до човека слънчевата енергия преминава сложен път на трансформация, като се превръща в двигател на биохимични процеси, без които животът би бил немислим. Енергията е онзи невидим импулс, който активира всяка клетка, мисъл и движение.

Не е случайно, че при залез слънце човек усеща лека меланхолия – това е начинът, по който тялото постепенно се подготвя за нощта, като забавя дейността на вътрешните органи и успокоява нервната система.

Тялото се подготвя за покой и възстановяване

Мозъкът е най-големият консуматор на енергия в покой. Той потребява до 25% от цялата енергия на тялото, от които почти половината (44%) се използват от будните ни отворени очи.

Докато работи неуморно през деня – обработва информация, координира и регулира дейността на органите и сложните комуникационни връзки между всички телесни системи – мозъкът натрупва метаболитни отпадъци. Ако не бъдат изчистени, започват да затормозяват дейността му, включително да генерира "грешки" в сигнализацията към работата на другите системи.

Този висш команден център не само има нужда, а трябва ежедневно да бъде проверяван, прочистван и "въвеждан в изправност". Това става именно нощем, когато системите са в режим "автопилот".

Нощта е време за сън и ако не го дадем на мозъка си, рано или късно той ще започне да ни саботира – разпадаща се концентрация, забравания, загуба на мотивацията и още.

Дневният сън не може да е компенсация, защото в него липсва един основен играч – мелатонинът. Неговата продукция се увеличава между 23:00 и 3:00 ч. при затворени очи и изгасени лампи. Без тази тъмнина и регулиращата му роля не можем да се събудим нито отпочинали, нито в добро настроение.

Мелатонинът не само регулира циклите на съня, но и синхронизира биологични процеси – хормоналната активност, имунната функция и възстановяването на клетките.

А какво са циклите на съня?

Представете си море, което постепенно променя своето вълнение. От бурни, плискащи се на брега вълни, до тихи и нежно разстилащи се по бреговете. Мозъчните вълни по време на сън са нещо подобно.

Всяка вълнова амплитуда вкарва съзнанието в различно ниво на сън. Всеки цикъл съдържа различните фази на съня, чрез които тялото и съзнанието ни преминават през основни етапи на възстановяване и регенерация.

В тези моменти мозъчните вълни се променят, за да активират определени функции в организма – от физическо възстановяване и укрепване на имунната система до обработка на емоциите и поддържане на паметта. И макар да сме в покой, докато спим, почивката всъщност е активен процес, чрез който се регенерираме и поддържаме живота в нас.

Ето как става това…

За да заспим трябва да сме отпуснати или да позволим в покой и тъмнина мелатонинът бавно да ни въведе в дебрите на съня. Активните бета вълни постепенно утихват в по-спокойните алфа и тета вълни (4-8 Hz), в които се осъществяват първите две фази на съня. Пулсът и дишането се забавят, а мускулите започват да се отпускат.

Първата фаза около 5-10 минути критична за плавния преход от будност към дълбок сън. Освен че се активират механизми на релаксация, намалява и нивото на стресовите хормони и тялото се подготвя за по-дълбоко възстановяване. Не винаги обаче тази фаза преминава плавно. Често точно тук хората получават неволни трепвания, усещания за резки потъвания и се стряскат, като това може да продължи почти през цялата нощ.

Освен мелатонинът, чиито нива трябва да са достатъчно високи, може да се използваат валериан и маточина, които имат успокояващ и релаксиращ ефект върху нервната система. Тези съставки помагат на тялото да премине към състояние на пълна релаксация, като подобряват качеството на съня и намаляват времето за заспиване. Така се преминава към втората фаза, в която се съхраняват новите спомени и имунната система се подсилва.

С дълбокия сън започва отмиването на метаболитните отпадъци. Тази фаза на съня е най-важна от гледна точка на когнитивното здраве и в нея се случва истинското възстановяване на тялото.

Преобладаващите мозъчни вълни вече са делта (0.5-4 Hz). Тези вълни имат висока амплитуда и ниска честота, като големи вълни, които обливат и "почистват" мозъка и тялото. Клетките се регенерират, освобождава се растежния хормон, който също така възстановява мускулите, имунната система се укрепва, а метаболитните процеси се регулират.

Проблемът е, че не всеки стига до тази фаза на съня. Алкохолът, приспивателните, някои лекарства за нервната система, късното лягане, прекомерния стрес и др. понякога са пречка. Ако мозъкът не преведе тялото през тази фаза, сутрин обикновено го разбираме по лошото си настроение и усещането за неотпочиналост.

Дори мускулният тонус се усеща все едно сме тренирали през нощта – телесната умора дава тромав старт на деня и увеличава вероятността от травми и разтежения. Глогът обаче намалява напрежението и стреса като така позволява на тялото да се възстановява без излишни смущения. Той е популярен поддръжник на сърцето и кръвообращението, като ги поддържа в оптимално състояние през тази възстановителна фаза.

Обработката на информацията и емоциите се случва в най-забавната, но и понякога плашеща фаза на съня – т.нар. REM сън (Rapid Eye Movement). Нарича се така, защото типично при него са бързите движения на очите и високата мозъчна активност. Въпреки че тялото е практически парализирано, мозъкът работи усилено – обработва емоции и спомени.

Тогава мозъкът създава сънищата (някои казват, за да „пази“ съня). В тази фаза мозъчната активност се ускорява, като се увеличават бета вълните (13-30 Hz) и алфа вълните (8-12 Hz). Това са бързо движещи се вълни, които изглеждат почти като буря в океана. Това е и времето, когато мозъкът обработва спомени и емоции, когато сънищата ни разказват истории и когато затвърждаваме наученото. Това е критична фаза за умственото възстановяване и за емоционалната регулация.

За да поддържа състоянието на спокойствие и да намали нивото на стрес, който може да прекъсне процеса на REM съня, можем спокойно да се опрем на действието на пасифлора. Тази съставка действа успокояващо, като позволява на мозъка да премине през REM фазата без прекъсвания и да осигури пълноценно възстановяване на паметта и емоционалния баланс.

След фазата на сънуване обикновено се преминава към по-леките фази, в които обикновено се случват и среднощните събуждания. Различните вълни на мозъчна активност се редуват през нощта в един цикличен ритъм и понеже всяка фаза е важна за възстановяването на тялото и ума, прекъсването им ни води не само до раздразнителност през деня, но си е направо дразнещо.

Има хора, които се будят по няколко пъти на нощ, а други просто не могат да заспят дълбоко. Логичният въпрос е как да се осъществи приема им, за да изпълнят конкретните си задачи в правилното време.

Добро утро с Ойоно нощ!

Отговорът на въпроса е в един продукт, който се е погрижил за всичко – Ойоно нощ. В него се съдържат всички споменати до тук природни съставки, които работят за съкращаване времето за заспиване и поддържане на спокойния, непрекъснат сън през цялата нощ.

Основната му цел е да осигури на тялото необходимата подкрепа, за да премине през всички етапи на съня, като подобри както физическото, така и емоционалното възстановяване. Да си припомним тази подкрепа:

Мелатонин, който помага за намаляване времето за заспиване и подобряване качеството на съня. Валериана, известна със своите успокояващи свойства, намалява стреса и напрежението в тялото. Маточината действа релаксиращо върху нервната система, която спомага за постигането на дълбок сън, както и за предотвратяване на събужданията през нощта. Глог, благоприятен за сърцето и кръвообращението, който намалява безпокойството и нервното напрежение. Пасифлора, която помага на организма да премине в състояние на пълна релаксация, чрез ефектите си върху вегетативната нервна система.

Може би се питате как всички тези съставки действат наведнъж, когато имат сходни свойства и работят на един „фронт“. Ето тук се проявяват специфичните качества на Ойоно нощ.

От една страна, таблетката е трислойна, което я прави изключително интересна визуално. Представете си пластове на торта, всеки в различен цвят. Този различен цвят се дължи на различния състав на всеки слой. А той се освобождава постепенно, по различно време, в период от 8 часа.

Това гарантира дълготраен ефект през цялата нощ. Така освободените съставки поддържат постоянен и равномерен ефект върху тялото и мозъка. Продуктът не само улеснява процеса на заспиване, но и осигурява безпроблемен сън през нощта, като намалява вероятността от прекъсвания.

Тъй като Ойоно нощ съдържа натурални съставки той е подходящ за хора, които предпочитат растителни средства за подобряване на качеството на съня. Това е безопасен начин за подпомагане на естествените механизми на тялото за сън, без да се използват химически добавки или синтетични вещества.

Тези негови предимства правят продукта подходящ и за хора, които имат лактозна и глутенова непоносимост или са вегани; имат генерализирани проблеми със заспиването; жени в менопауза, които се събуждат по едно и също време на нощта, или такива, които просто искат да подобрят качеството на съня си.

Продуктът е подходящ и за хора, които изпитват стрес, тревожност или просто търсят начин да възстановят естествените цикли на съня си. Приема се по една таблетка вечер (не в малките часове на нощта), лампите се гасят, за да може на сутринта да имате едно истинско добро утро.


*Ойоно нощ е хранителна добавка. Да не се използва като заместител на разнообразното и балансирано хранене и на здравословния начин на живот. Да не се надвишава препоръчителната дневна доза от 1 таблетка дневно. T222202353/23.6.2022


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Знаменита вечер за “Ман Юнайтед” с обрат и девет гола в Лига Европа

Хари Магуайър стана герой за "червените дяволи"

01:00 - 18.04.2025
Политика

Тръмп обеща 100% сделка за митата с ЕС, докато посреща Мелони в Белия дом

Италианският премиер е първият европейски лидер, който посещава Белия дом след началото на търговската война

21:07 - 17.04.2025
Важно днес

Вярващи с призив към БПЦ заради ‘Ту-туу’. Патриархът лаконичен - Борисов не бил богослов

Имровизацията на Борисов в Страстната седмица възмути много вярващи

20:33 - 17.04.2025
Коли

Hyundai Inster: джобен размер, големи възможности

Hyundai позиционира електрическия Inster като градски боец

19:06 - 17.04.2025
Важно днес

Въпреки провала във вота на недоверие МЕЧ ще опита да свали Киселова като председател на НС

Според Василев Нататалия Киселова била "председателя на Пеевски" в този парламент

18:15 - 17.04.2025
Важно днес

Властта пак си иска скъпия ток от въглища, но не и пазарни цени за бита

Правителството все пак се надява да спаси второ плащане по ПВУ

18:08 - 17.04.2025
Важно днес

Вучич отива на военния парад в Москва въпреки призива на ЕС да не го прави

Новината за това идва малко след като сръбският президент се похвали, че руска проверка не е открила звуково оръжие на протестите в Белград.

17:38 - 17.04.2025
Важно днес

Даниел Митов се оплете в обясненията за изслушването на полицаите от Пловдив за контрабандата

Министърът обвини опозицията, че пречи на разследването

16:44 - 17.04.2025