Сдружението на заведенията - партньорската организация на съюза на Ричард Алибегов - заплаши да заведе дело срещу "Активни потребители" и учените от Софийския университет, които засякоха наднормено количество на ешерихия коли по няколко плажа на южното Черноморие.
"Ще търсим правата си заради тези, незнайно как изкарани данни за качеството на водата по българското Черноморие. Ние си имаме юристи, които ще разгледат какви са възможностите за противодействие, за да докажем, че това твърдение няма как да бъде вярно", заявява Марин Сотиров, който е зам.-председател на сдружението, пред БНР-Варна.
Същата организация беше заявила готовност да съди и клиента на ресторант във Варна, който се беше оплакал от сметката си за пържола и провокира проверки на КЗП.
Според него - България не можела да допуска оповестяването на данни за замърсяване на плажовете, след като "толкова много разчита на туризима си и толкова много хора са заети в туризма през летния сезон".
"Би следвало в такава държава да има закони, които да предпазват, ограничават най-малкото, такива твърдения, преди да бъдат 100% проверени. Не може цяло лято да излизат регионалните здравни инспекции с резултати от изследвания по българското Черноморие и в един момент да излязат едни-единствени данни - не знаем как са взети", заяви той.
В края на юли обаче РИОСВ-Варна изнесе данни за това, че изграждането на множество заведения, неотговарящи на изискванията за канализацията в района, е причината за редовното замърсяване на морето с мокри кърпички и други отпадъци кай пристанище Варна.
Сотиров нито отрича, нито потвърждава проблема. Казва само, че ако някое заведение не отговаря на изискванията за съответната категоризация, означва, че някои институция не си е свръшила работата.
Във вторник министърът на околната среда Юлиан Попов също направи крачка назад от по-ранните си коментари, че Черно море става все по-замърсено.
Във Варна Попов заяви, че "индивидуалните казуси" - като изследването по южните плажове на "Активни потребители" - не трябвало да водят до "генерални заключения".
Той посочи, че МОСВ не крие данни за замърсявания с цел да популяризира туризма и че имал лично доверие в регионалните инспекции по околната среда.
Всяко проучване на граждански организации би трябвало да бъде вземано предвид, казва Попов. Обективността на резултатите обаче трябвало да бъде дискутирана със "съответните институции, които правят изследвания по позната и установена методология".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: