Revolut най-после взе лиценз за банка във Великобритания Снимка: © Getty Images

Revolut в крайна сметка получи банков лиценз във Великобритания. Одобрението на регулаторите идва повече от три години, след като най-ценната финтех компания на Острова подаде заявление, за са се превърне в банка.

Това е важен момент, макар че одобрението е предварително, т.е. ще мине известно време преди Revolut действително да започне да държи депозити на клиенти, отбелязва британският Guardian.

Решението на регулаторите на практика позволява нa базираната в Лондон финтех компания да влезе в т.нар. етап на мобилизиране, за да се подготви да заработи като банка официално.

Според британски медии това може да отнеме около 12 месеца, а процедурата е стандартна практика за новите банки във Великобритания.

Лицензът в Обединеното кралство ще позволи на компанията да държи депозити, което ще отвори вратата към нови източници на приходи, тъй като Revolut ще може да започне да финансира заеми и ипотеки под собствена марка. Същевременно финтех компанията ще трябва да изпълнява по-строгите банкови регулации като гарантира клиентските депозити до 85 000 паунда във Великобритания.

Oт няколко години Revolut притежава банков лиценз, издаден от централната банка в Литва. Така компанията оперира като банка в държавите от Европейската икономическа зона (ЕЕА), сред които е и България.

Това значи, че спестяванията на клиенти на Revolut в страната са гарантирани, както е за всички останали депозити в банка - до 200 000 лева. В случая Те обаче парите на клиентите са защитени не от българския Фонд за гарантиране на влоговете, а от литовската държавна компания Deposit and Investment Insurance.

Във Великобритания на Revolut се наложи да чака три години за одобрение, след като подаде заявката си за банков лиценз в Обединеното кралство през 2021 г.

През това време финтех компанията трябваше да убеди регулаторите на Острова, че може да отговори на строгите изисквания за банкова институция.

Британският Guardian отбелязва, че одобрението от регулаторите в Обединеното кралство вероятно ще “отвори вратите” за Revolut и към други ключови пазари като САЩ.

Според финансовия отчет на финтех компанията, представен в началото на юли, печалбата ѝ преди данъци за цялата година е нараснала до рекордните досега 438 млн. британски паунда (520 млн. евро) през 2023 година.

Приходите на компанията са се повишили с 95% до 1,8 милиарда британски лири (2,1 милиарда евро) спрямо 920 милиона британски лири (1 млрд. долара) през 2022 година.

Revolut с ръст на клиентите в България, очакват се 1 млн. потребители догодина


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Тома Биков: Рая Назарян няма да се съгласи да е служебен премиер

След следващите избори най-вероятно няма да има редовно правителство, смята депутатът от ГЕРБ

12:47 - 21.12.2025
Живот

Подаръци “от мен за мен” за Коледа и не само

В края на декември можем да оправим впечатлението от 2025 г. с няколко подаръка за нас самите

11:37 - 21.12.2025
Важно днес

Българин почина в имиграционен център в САЩ, свидетели твърдят, че не е лекуван навреме

Ганчев е бил открит в безсъзнание в килията си по време на рутинна проверка

10:45 - 21.12.2025
Важно днес

САЩ конфискуваха втори петролен танкер край бреговете на Венецуела

Това е вторият случай, част от кампанията за оказване на натиск за смяна на режима в Каракас

09:51 - 21.12.2025
Важно днес

Мъгливо и хладно ще бъде времето в първия ден от астрономическата зима

Минималните температури ще са около нулата, на повечето места ще бъдат между 4° и 9°

09:40 - 21.12.2025
Живот

Тялото ви има план, а магнезият е неговият MVP (most valuable player)

Магнезият участва в над 300 биохимични процеса – от енергийното производство и мускулната функция до съня, нервната система и хормоналния баланс.

09:09 - 21.12.2025
Важно днес

Човек от партиите на Бареков и Иван Гешев учредява "Трети март" и нарече Румен Радев "неформален лидер"

Преди месец президентът се разграничи и заговори за "измамници"

18:16 - 20.12.2025
Важно днес

Тръмп изчезна от официалните документи "Епстийн" за сметка на редактирани снимки с Бил Клинтън

В разсекретната нова порция документи се виждат още Мик Джагър, Майкъл Джексън, Ричард Брансън и други, но не и Тръмп

17:09 - 20.12.2025
Живот

Книгите на 2025 година, препоръчани от Барак Обама

За едно от заглавията казва, че е "пристрастен"

16:31 - 20.12.2025