Резултатите от анкетата: Кой спечели президентския дебат

Веднъж на 5 години в България се случва малко политическо чудо - двамата водещи претенденти за президентската власт излизат един срещу друг, за да покажат силите си, да изобличат слабостите на съперника си и да спечелят доверието на колебаещите се избиратели.

В "Булевард България" решихме да направим съвсем кратка, анонимна и напълно непредставителна анкета за оценките на хората, които наблюдаваха дебата или си съставиха мнение за него впоследствие.

За времето между 21:15 ч. на 18 ноември и 14:30 ч. на 19 ноември участваха повече от 2800 души, и най-позитивният резултат се вижда при последния въпрос - над 94% от анкетираните казват, че ще гласуват на балотажа на 21 ноември.

Какви са оценките за представянето на Румен Радев и Анастас Герджиков?

Всеки участвал в анкетата имаше равна възможност не само да гласува, но и да види какво е междинното класиране. А ако е бил прекалено упорит и амбициран - можеше и да "бутне кантара" в полза на своя фаворит (не съвсем спортсменски...).

Един от начините да снижим риска от изкуствено надуване на резултата за Радев или Герджиков от "ултраси", беше да разделим общата група на две части.

В едната група попаднаха онези отговори, при които кандидатът Радев получава само най-високата възможна оценка по всички показатели, докато Герджиков е оценен с 1-ца. Тук влязоха и обратните крайни оценки - на хората, които не признават нито един позитивен показател за Радев, но дават пълни 10-ки за Герджиков.

Оказа се, че "силно да любиш и да мразиш" е доста често срещан ефект от президентския дебат.

Около 38% от всички участвали в анкетата са заклети поддръжници или на Радев, или на Герджиков, и 90-минутният разговор между двамата не е повлиял на мненията им по никакъв начин.

За протокола - 608 са хората, които са подкрепили безусловно Анастас Герджиков. 452 са анкетираните, които са приели, че Румен Радев се е представил безупречно по всички точки за сметка на опонента си.

Ако не вадим "хард"-симпатизантите на двамата кандидати, ще видите отклонението по следния начин:

По-интересна беше останалата част от извадката. Тук попаднаха хората, които са склонни да признаят, че противниковият играч на президентските избори все пак не е тотален провал. Тук са и хората, които смятат, че и двамата кандидати се справят много добре по някой от заложените критерии - компетентност, отговорност, независимост и др.

Разбира се, има и респонденти, които са се разочаровали и от Радев, и от Герджиков. Оставихме и тях в тази група. Ето какви резултати се получиха:

Действащият президент Румен Радев е получил малко повече 10-ки (т.е. "Отличен" по нашата скала) в сравнение с Анастас Герджиков. Крайните ниски оценки при държавния глава (1 = "Много слабо представяне") обаче също са повече. Може би е напълно естествено, че кандидатът, който е отдавна познат на публиката и заема ясна позиция в политическото поле, поляризира мненията повече.

Герджиков получава доста по-голям дял от Радев в оценките между 4 и 6 - мнозинството от зрителите не е недоволно от поведението му, но вероятно тези хора са очаквали и по-солидно представяне от ректора на Софийския университет.

Втората част от анкетата беше свързана с оценки на качествени показатели, с които често идентифицираме политическите лидери.

Най-много анкетирани са харесали поведението и на Радев, и на Герджиков по показателите "Компетентност", "Държавническо излъчване" и "Смелост".

Най-висок е броят на онези, които са останали разочаровани от двамата, когато е трябвало да ги оценят по критерия "Независимост" - 105 души са казали, че нито един от претендентите за власт не отговаря на това качество.

При индивидуалните резултати: Анастас Герджиков е спечелил най-много симпатии по критериите "Аргументираност", "Яснота", "Честност", "Почтеност".

При Румен Радев най-силни са оценките за "Държавническо излъчване", "Смелост", "Отговорност", "Компетентност".

Отново е важно да уточним, че това са данните според групата на хората, които са избягвали да дават крайни оценки - т.е. хората, които са склонни да признаят добрите страни на противниковия кандидат и слабите страни на своя фаворит.

Как изглежда класирането, ако погледнем цялата гласувала група - т.е. добавим и "ултрасите" на двамата участници в балотажа?

Тук Анастас Герджиков получава доста по-високи стойности по повечето показатели. Но ако обърнете внимание на индивидуалните оценки, ще забележите сходна тенденция с "претеглената" група - Радев печели при "компетентност", "отговорност", "държавническо излъчване", докато Герджиков води с "честност", "яснота" и "аргументираност".

Хубавото качество на президентския дебат е, че можеш да го спечелиш по повече от един начин.

Фаворитът от първия тур - в случая Румен Радев - имаше само една цел, и тя е да не допусне непоправима грешка. Не е нужно да смачка опонента си с ораторско майсторство, не е нужно да доказва нещо повече от това, което е известно за публиката. Така или иначе, предимството е в неговия актив.

Догонващият кандидат е този, който е поставен в позиция да положи по-сериозни усилия. За Анастас Герджиков това беше особено деликатно изпитание - и не само заради асоциацията с ГЕРБ.

Трудностите бяха заложени в самия факт, че влезе в президентската кампания прекалено късно. Няма случай в последните 30 години, при който кандидат с нулев (или близък до нулата) политически опит да е съборил действащ президент на балотаж.

Най-добрата новина от президентския дебат по БНТ? Че изобщо се случи.

И двамата кандидати проявиха достатъчно уважение към избирателите - в година на три поредни национални вота и рекордно ниска активност. Макар че данните по-горе нямат претенция за представителност, би трябвало да дадат някои поводи за размисъл в щабовете на най-големите политически партии.

Дебатите не са изключение, а условие, без което демокрацията я няма.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС разследва „SkinnyTok“ – тенденцията за екстремно отслабване в TikTok

TikTok е разследван по европейския закон за онлайн съдържание

19:24 - 20.05.2025
Живот

Жерар Депардийо отново се изправя пред съда – този път за побой над италиански папарак

След присъда за сексуален тормоз, Депардийо се изправя пред ново обвинение в Италия

18:15 - 20.05.2025
Важно днес

Джордже Симион твърди, че Франция се е намесила във вота и ще оспорва загубата в съда (Обновена)

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025