"Като министър-председател на Република България призовавам всички народни представители в 51-ото Народно събрание, които са убедени, че България трябва да завърши пътя си на пълна интеграция в Европейския съюз, присъединявайки се към еврозоната, да докажат това с гласовете си в Народното събрание." Този призив отправи премиерът Росен Желязков в официална позиция от страницата на Министерския съвет.
Премиерът атакува президента Радев, който в петък вечерта в извънредно обръщение поиска от Народното събрание да гласува референдум за еврото, защото в обществото липсвал консенсус:
"Считам, че е категорично неприемливо президентът Румен Радев да чертае бъдещия си политически проект в електорална надпревара с “Възраждане” и чрез своето “Величие” , на гърба на бъдещето на българските граждани. Това поведение със своята непредвидимост, създаде недоумение в европейските институции.", пише той.
Желязков припомня, че решението на гражданите България да се движи по европейски път на развитие отдавна е взето и този избор вече е направен. Премиерът допълва и че това е свързано с правни последствия:
"България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила. Народното събрание, избрано по легитимен път от българските граждани, прие всички необходими решения за присъединяване към еврозоната. Конституционният съд през 2024 г. се произнесе категорично, че провеждането на референдум за приемането на еврото е конституционно недопустимо. А дали страната ни е готова да се присъедини към еврозоната става ясно от конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка.", пише той.
Желязков подчертава и че и правителството, и той в качеството си на министър-председател, ще продължават да полагат всички усилия за присъединяването на страната към Еврозоната.
"Защото съм уверен, че по този начин ще гарантираме на българските граждани изсветляването и повишаването на конкурентоспособността на икономиката, стабилизирането на публичните финанси, понижаването на лихвените проценти, доверие в инвеститорите и много други ползи. Но най-важната полза е, че демокрацията няма да има алтернатива."
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: