Румънското ЦСКА, заложник на спор между скандален бизнесмен и държавата Снимка: © Getty Images

"Стяуа Букурещ" някога бяха сред гигантите на Европа - през 1986 година спечелиха Купата на европейските шампиони, а още от създаването си през 1947 до 2003 доминираха румънския футбол с 21 трофея в местната лига и 20 триумфа в надпреварата за Купа на Румъния.

По време на комунистическия режим между 1945 и 1989 в Румъния, "Стяуа" и "Динамо Букурещ" доминират местната футболна сцена. Първият дълго е бил придружаван от абривиатурата "ЦКА" (Централен клуб на армията), докато другият е представлявал Министерството на вътрешните работи.

Днес това легендарно футболно име се припознава от два отбора, които се борят за историята, която го съпътства.

Ключовата година тук е 2017. През въпросния сезон съдът реши, че един от водещите частни клубове в страната трябва да изостави името си. Нов отбор, наречен "Стяуа Букурещ" и собственост на Министерството на отбраната, се появи в четвърта дивизия, а този в първа се превърна във "ФКСБ" - решение, което все още се оспорва.

В сюжет, който напомня много за българския "ЦСКА", новопоявилият се "Стяуа" вече е във втора дивизия и съвсем скоро двата отбора могат да се сблъскат на терена.

Прогресът не идва без препятствия. През годините "ФКСБ" преотстъпват играчи на конкурентите на Стяуа, за да забавят развитието им. Собственикът на клуба от първа дивизия, Георге Бекали, определи тези действия като "забавни", споделяйки че "просто е искал да се посмее на техен гръб".

"Нямат бъдеще," коментира той ситуацията пред BBC Sport. "Трябва да променят структурата си, но не могат да го направят. Клубът хаби правителствени пари за нищо - не могат да играят професионален футбол."

В думите му име известен резон - правилникът на местното първенство не допуска отбори в първа дивизия, ако не са частна собственост. Не е изключен обаче и развой, в който това изискване да бъде преразгледано в близкото бъдеще.

Как се стигна дотук?

Доминацията на "Стяуа" и "Динамо" по време на комунизма е безспорна. Румънското ЦСКА, заложник на спор между скандален бизнесмен и държавата

Всички водещи таланти са се събирали в тези два отбора заради по-добрите условия, които са получавали там. Заплатите са били по-високи, а същевременно състезателите са получавали достъп до хранителни продукти, за които останалите са можели само да мечтаят. След края на кариерите си пък играчите са имали гарантирани роли в армията или полицията - позиции, което им носят финансова сигурност.

През сезон 83/84 "Динамо" се превръща в първия румънски клуб с полуфинал на КЕШ - английският "Ливърпул" ги побеждава и след това печели турнира. Две години по-късно "Стяуа" се изкачва на европейския футболен връх след победа с дузпи срещу "Барселона". Футболът в страната е в разцвет и се конкурира с най-добрите първенства в света.

Днес вместо да продължава да се надпреварва с "Барселона", "Байерн Мюнхен" и "Ливърпул", "Стяуа" се намира в битка със себе си.

През декември 1989 режимът пада - ръководителят на комунистическа Румъния Николае Чаушеску и съпругата му Елена са екзекутирани, след като са признати за виновни в престъпления срещу държавата, геноцид и подкопаване на националната икономика.

В началото на 90-те години футболните клубове продължават да получават държавни средства, но скоро са принудени да намерят частни инвеститори и преходът не за "Стяуа" не е плавен.

Клубът стига почти до банкрут, преди Георге Бекали да откупи собствеността през 2003 година. В следващите 14 сезона отборът печели пет трофея от първенството и стига до полуфиналите на Купата на УЕФА през 2006.

Всичко върви плавно до 2017, когато в съда смяната на собствеността от 2003 година е приета за невалидна. Клубът на Бекали е лишен от правото да използва марката "Стяуа", емблемата и всичко отличителни знаци. Така се ражда "ФКСБ".

Нов "Стяуа" се появява в аматьорските лиги и постепенно се изкачва до втора дивизия. Фен-базата е разделена на две - за и против Бекали.

Георге Бекали

Самият Георге Бекали е повече от дискусионна фигура.

Прекарва две години в затвора между 2013 и 2015 за незаконна сделка за обмен на земя именно с Министерството на отбраната. Има множество изказвания, които са свързвани с хомофобия, расизъм и конспиративни теории по темата с ваксинацията против Covid-19.

В началото на новия век оглавява националистическа политическа партия, а във визитката му може да бъде открито дори отвличане. Бекали не е собственик, който се интересува от чуждото мнение. Конфликтите му с фенове се решават чрез побоища от бодигарди по трибуните, а играчите, които не се представят добре, често се изправят срещу заплахи за прекратяване на договорите си.

Именно той е сред основните фактори в разделението на привържениците на марката "Стяуа". Според някои Бекали вреди на името и прогреса на клуба, докато други изтъкват инвестициите му в тренировъчната база, заплатите и трансферния бюджет на отбора.

Днес той е изправен пред поредното дело - Министерството на отбраната го съди за повече от 31 милиона паунда заради "нелегално използване на бранда Стяуа".

"Ще печелим дело след дело," казва спокойно по темата бизнесменът. "Честно казано, новата емблема и името ми харесват повече. Но са от значение за феновете, така че вярвам, че съдът ще се изкаже справедливо. Оптимист съм, че ще ми ги върнат."

Позицията на феновете

бранда Стяуа - скандал - румънско ЦСКА

През 2020 Gazeta Sportirilor направи проучване за клубните пристрастия на феновете в страната - цели 40.9% подкрепят "ФКСБ", докато едва 4.8% са на страната на новосъздадената "Стяуа".

Въпреки това дори и отбора в първа дивизия не успява да напълни трибуните по мачовете си. От 2015 година играе на Националната арена в Букурещ, която е с капацитет 55 хиляди души. Миналия сезон средната посещаемост на мач е била 7 500.

"Стяуа" се подвизава на изцяло нов стадион в района Ганчея, от който произлиза клубът. Съоръжението е построено с 80 милиона паунда държавни средства и има капацитет за 31 хиляди зрители, макар да събира само по около 2000 на мач.

Тъй като районът се счита за емблематичен за идентичността на "Стяуа Букурещ", и двата отбора имат претенции за използването на стадиона. Според една Гаврил Балинт, който отбелязва решаващата дузпа на финала на КЕШ през 1986, не бива да се допуска арената да се дели:

"Най-добре е "ФКСБ" да не играят там, за да се избегнат боеве и скандали между привържениците," казва той, цитиран от BBC. "Кой знае какво ще се случи? Напрежението между агитките е високо. Те страдат най-много, разделени са. Защо да ги противопоставяме по този начин?"

Докато Балинт подкрепя отбора на Министерството на отбраната, вратарят от шампионския им отбор, Хелмут Дъкадам, е на страната на "ФКСБ". Дори и да имат разногласия по темата, за едно са съгласни:

"Вярвах, че е възможно помирение, но вече не съм на това мнение," признава Дъкадам.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024