Румен Радев ще участва на срещата на източния фланг на НАТО Снимка: © Президентство на Р България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Президентът Румен Радев ще участва в срещата на върха на Букурещката деветка (Б9), която ще се състои в латвийската столица Рига.

Събитието е част от серия срещи преди годишния лидерски форум на Алианса във Вашингтон. Решението кой да представлява България се превърна в поле за ожесточен спор между държавния глава и служебното правителство.

В регионалния формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността във вторник участие ще вземат страните членки на НАТО България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша.

В Рига ще се включи и генералният секретар на военния алианс Йенс Столтенберг. Очаква се в сряда той да посети и Будапеща, „за да обсъди оставането на Унгария извън мисията на НАТО в Украйна“. Това стана ясно от изявление на Виктор Орбан пред държавните медии.

За първи път от създаването на формата през 2015 г. обаче срещата на високо равнище няма да завърши със съвместна декларация на деветте държави, предава агенция "Ройтерс".

Президентът на Унгария Тамаш Сульок няма да е сред присъстващите. Вместо това страната ще бъде представлявана от посланика си в Латвия.

Миналата седмица Будапеща даде знак, че не планира да се откаже от вноса на природен газ от Русия и че ще опита да задълбочи бизнес връзките си с Москва в области, които не са обект на санкции.


Служебният кабинет не пуска Радев на лидерския форум на НАТО

Важно днес

Почитател на Тръмп води преди балотажа на президентските избори в Колумбия

Кой е Абелардо де ла Есприеля

11:59 - 01.06.2026
Кино и сериали

Това е краят на Euphoria - сериалът приключи с финала на третия си сезон

Сериалът Euphoria няма да бъде подновен за ново продължение от HBO

11:10 - 01.06.2026
Важно днес

Партията на Румен Радев заговори за нямаляване на майчинството в България

Според Владимир Николов "майките искат да работят, но не могат, защото няма ясли"

10:49 - 01.06.2026
Важно днес

Панаирът на книгата в София се завръща с Рене Карабаш, Георги Господинов, Захари Карабашлиев и още автори

От 1 до 7 юни читателите ще могат да се срещнат с български автори

10:37 - 01.06.2026
Спорт

Кой е Еван Фурние - дясната ръка на Александър Везенков

Без него “Олимпиакос” нямаше да може да сбъдне мечтата

09:55 - 01.06.2026
Важно днес

"Уволненият" директор по строителен контрол във Варна няма да напусне поста си

Александър Драгнев отрича да носи вина за построения нов град на корпорация КУБ

08:28 - 01.06.2026
Важно днес

Трудовите книжки отиват в историята, всички данни вече са електронни

НОИ препоръчва да ги пазим до пенсиониране

07:50 - 01.06.2026
Важно днес

САЩ атакуваха военни обекти в Иран въпреки преговорите за примирие

Кувейт е атакуван с ракети и дронове след американските удари по Иран

07:32 - 01.06.2026