Румен Спецов иска България да придобие “Лукойл Нефтохим” Снимка: © Screenshot/bTV

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Особеният управител на „Лукойл“ в България Румен Спецов смята, че страната ни има „исторически шанс“ да придобие бургаската рафинерия, ако държавата реши да се включи в евентуалните преговори за активите на компанията. Според него подобна стъпка би могла да бъде оправдана със стратегическото значение на предприятието за българската енергетика и горивния пазар.

В предаването "120 минути" по bTV Спецов определи рафинерията в Бургас като критично важна за държавата. Според него ако България приема предприятието за ключов елемент от енергийната си сигурност, трябва да се обсъди възможността страната да участва в процеса по придобиване на активите.

"Ако правителството и парламентът приемат това като сериозен аргумент и отчетат важността на рафинерията – защо не, ако има обществен консенсус", каза той в интервю за bTV.

Особеният управител коментира и отношенията с руската компания майка. Той потвърди, че има претенция срещу България, свързана с арбитражен спор за около 3 млрд., но уточни, че сумата е по-скоро ориентировъчна, отколкото окончателна.

Според него четирите дружества на „Лукойл“ у нас са в стабилно финансово състояние и изпълняват всички изисквания, свързани със санкционните режими.

Спецов подчерта, че към момента няма риск от недостиг на горива у нас. По думите му доставките на суров петрол, бензин, дизел и авиационно гориво са гарантирани поне до края на юни и началото на юли.

Той обясни, че рафинерията не разчита на доставки от Персийския залив, а основният поток суров петрол идва през терминала Джейхан в Средиземно море. След санкциите срещу Русия доставките са били диверсифицирани и в момента се работи с международни търговци и производители от страни като Либия, Казахстан и Азербайджан.

Въпреки това Спецов предупреди, че напрежението в Близкия изток оказва косвен натиск върху пазара. Според него блокирането на стотици танкери със суров петрол, горива и втечнен газ влияе сериозно върху транспортните и застрахователните разходи, които вече се отразяват върху цените.

„След събитията в Иран вече не говорим само за цена, а и за сигурност“, коментира той.

Спорт

"Левски" допусна четири гола и няма да играе в Шампионска лига

АЕК (Атина) лиши "сините" от над 30 млн. евро

00:03 - 27.08.2026
Спорт

Григор Димитров постигна втора поредна победа в квалификациите на US Open

Българинът е само на един мач от основна схема

22:22 - 26.08.2026
Важно днес

Meta ще плати рекордна глоба от почти $17 млрд. заради вредите на Facebook и Instagram върху деца

Компанията въвежда нови правила за ползване от тийнейджъри - лимит на времето и спиране на известията в час

19:54 - 26.08.2026
Важно днес

Божидар Иванов става началник на Щаба на Военноморските сили

Офицер с опит в САЩ и Великобритания поема една от най-висшите позиции във ВМС

17:51 - 26.08.2026
Живот

Стюардеса от Air France доказа, че ракът ѝ е причинен от опасни условия на работното място

Ключово решение на съда във Франция свързва космическата радиация с болестта на жената

17:09 - 26.08.2026
Важно днес

Димитър Стоянов: Намерените дронове са основно руски, но не носят боеприпаси

Сред идентифицираните апарати има руски „Гербер“ и „Орлан“, както и украински части

16:10 - 26.08.2026
Технологии

Бил Гейтс: AI може да разруши социалния модел. Запазете някои професии само за хора

Изкуственият интелект може да е "най-лошият източник на неравенство в историята"

15:47 - 26.08.2026
Технологии

Марк Зукърбърг е планирал мащабна замяна на служители с AI. Защо се провали?

Разследване на Reuters разкрива мащабен план за престреуктуриране на Meta, за да се превърне в AI Native

15:24 - 26.08.2026