Русия работи по план за сливане на най-големите си петролни компании в един производител. Това съобщава изданието "Wall Street Journal", като се позовава на свои източници.
Според някои от идеи подкрепяната от държавата "Роснефт" ще стане една компания, като се обедини с "Газпром нефт" и "Лукойл". Не е сигурно, че разговорите между руски официални лица, които се провеждат през последните няколко месеца, всъщност ще доведат до сделка.
Компаниите "Лукойл" и "Газпром нефт" не са коментирали засега новината. Говорител на "Роснефт" посочва пред WSJ, че информацията е невярно. В имейл до вестника той твърди, че статията "може да има за цел да създаде конкурентни пазарни предимства в интерес на други участници на пазара."
Говорител на Кремъл също твърди, че не е запознат с подобна сделка.
Обединената компания може да се превърне във втория по големина производител на суров петрол в света. Тя би се наредила след "Aramco" на Саудитска Арабия и би произвеждала почти три пъти повече петрол от американската Exxon Mobil, отбелязва WSJ.
Тя ще позволи на Русия да настоява за по-високи цени на петрола в търговията си с Индия и Китай, както и да противодейства на наложените в момента санкции. Петролът и на трите компании може да се продава чрез търговското звено на "Лукойл" в Дубай "Litasco".
Каналът EJ в приложението Telegram, споменат от Reuters, съобщава, че министърът на енергетиката Сергей Цивилев е предложил на президента Путин енергийният сектор да бъде национализиран. В момента той е основен източник за парични средства за държавата, която е подложена на множество санкции заради войната ѝ в Украйна.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: