Русия забърка Apple и САЩ в "шпионски заговор" и ги обвини, че са хакнали хиляди iPhone-и Снимка: © *това не е iPhone 15/Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Русия си намери нов враг в лицето на Apple. Руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) съобщи, че е разкрила американска шпионска операция, при която са били компрометирани хиляди iPhone-и с помощта на сложен софтуер за наблюдение.

Тя върди, че са засегнати устройствата на редица потребители, сред които и такива, принадлежащи на чуждестранни дипломати в страната и на служители от Израел, Китай и членове на НАТО. В изявлението на службата се говори за предполагаема "шпионска акция на американските служби", зад която стоели американската разузнавателна служба NSA и компанията Apple. Москва обаче така и не предостави каквито и да било доказателства за тези твърдения.

Американският технологичен гигант категорично отхвърли обвиненията.

"Никога не сме работили с правителство за създаване на задна вратичка в продукт на Apple и никога няма да го направим", пишат от Apple в изявление.

Следите по казуса тръгват от базирана в Москва компания за IT сигурност - "Касперски". Нейният основател Евгений Касперски пръв оповестява публично, че негови служители от средния и висшия мениджмънт са били хакнати и шпионирани в "изключително сложна, професионално насочена кибератака, използваща мобилни устройства на Apple". Касперски обаче предполага, че неговата компания не е била основната цел на атаката.

От там твърдят, че операцията е започнала най-късно през 2019 г. и е продължила досега. Компанията вече е открила първите аномалии в собствените си мрежи, идващи от устройства на Apple, в началото на годината. А последвалият им анализ засякал съмнителен софтуер,

Той проникнал чрез невидими съобщения в приложението iMessage, като засегнатите лица не са можели да предотвратят това, тъй като не са знаели. След това въпросният софтуер е изпращал записи от микрофона, снимки от приложенията за съобщения и данни за местоположението до чуждестранни сървъри.

Компанията публикува пост в блога си, в която описва текущото състояние на своите разследвания по въпроса. Наред с други неща, тя казва, че най-старите следи от атаката датират отпреди една година, но че това е "продължаваща атака". Никъде обаче не се споменава за възможния ѝ произход.

САЩ шпионират? Русия пропагандира

Според индекса на киберсилите на Центъра "Белфер 2022" към Харвардския университет САЩ са водещата киберсила в света по отношение на намеренията и възможностите. В класацията ги следват Китай, Русия, Великобритания и Австралия, посочва "Ройтерс".

Както Кремъл, така и руското външно министерство изтъкнаха значимостта на въпроса.

"Скритото събиране на данни е извършено чрез софтуерни уязвимости в произведени в САЩ мобилни телефони. Разузнавателните служби на САЩ от десетилетия използват IT корпорации, за да събират мащабни данни за интернет потребителите без тяхното знание", твърдят от руското външно министерство.

Служителите в Русия, която според западните наблюдатели е изградила много сложна структура за вътрешно наблюдение, отдавна поставят под въпрос сигурността на американските технологии.

Това обаче изглежда не пречи на руският външен министър Сергей Лавров, който през ноември 2022 г. беше забелязан да използва редица продукти на марки от Запада, включително смарт часовник Apple Watch и последният модел iPhone. Все пак Кремъл нареди на служителите си, които ще участват в подготовката за президентските избори през 2024 г., да не използват iPhone-и поради "опасения за сигурност".

Обвиненията на Русия срещу западните продукти идват на фона на обтегнати отношения в международен план заради войната в Украйна. От началото ѝ насам редица компании напуснаха руския пазар, а Apple спря да продава продуктите си там. Междувременно страната все повече изостря тона си спрямо Съединените щати и нейните съюзници във всички сфери.

Руският президент Владимир Путин (вляво) разговаря с ръководителя на президентската администрация Сергей Кириенко (вдясно) "За iPhone всичко свърши". Кремъл забранява на служители да използват американските телефони

Политика

Британският премиер Киър Стармър подаде оставка

Той обяви, че се оттегля и като лидер на Лейбъристката партия

11:48 - 22.06.2026
Важно днес

Ивелин Михайлов обяви "завой", но не и край на "Исторически парк" (Обновена)

В публикация във Facebook Михайлов написа, че идеята не е получила подкрепата, на която е разчитал

10:50 - 22.06.2026
Важно днес

МВР харчи парите за пътна безопасност за климатици и ремонт на РПУ-та

Сметната палата обяви шокиращи заключения от одит на Фонда за пътна безопасност

10:33 - 22.06.2026
Спорт

Допинг или не - завръщането на Серина Уилямс предизвика заплетен казус

Легендарната тенисистка се връща на „Уимбълдън“ с wild card

10:05 - 22.06.2026
Важно днес

Род Стюарт поиска кислородна маска на сцената, след като едва не припадна

81-годишният музикант довърши концерта си седнал на стол

09:03 - 22.06.2026
Живот

Франция забранява алкохола на обществени места заради гореща вълна

Очакват се температури до 40 градуса

08:56 - 22.06.2026
Важно днес

Започват "спешни проверки" на проекта за новите блокове на АЕЦ "Козлодуй"

Има съмнителни процедури по оценки на имоти, възлагането на поръчки и подбора на персонал

08:52 - 22.06.2026
Важно днес

Двама мъже са с опасност за живота след сбиване и стрелба на плаж "Кабакум"

Единият е с прободна рана, другият - прострелян

08:06 - 22.06.2026
Важно днес

САЩ и Иран създават "механизъм за предотваратяване на конфликти", който включва Ливан

Договорена е и пътна карта за постигане на окончателно споразумение

07:34 - 22.06.2026