Русия разпространи официален видеорепортаж от завод за дронове, разположен близо до град Елабуга в Република Татарстан. Според военния телевизионен канал „Звезда“ това е „най-голямата фабрика за ударни дронове в света“, с годишен капацитет между 30 000 и 50 000 броя.
Създаден през 2023 г., заводът вече играе ключова роля във войната на Русия срещу Украйна. В репортажа се виждат стотици готови дронове „Герань-2“, подредени в редици, както и работници, включително тийнейджъри, които сглобяват компоненти, анализират софтуер или подготвят устройства за изпитания.
По информация на „Звезда“ ученици, завършили 9 клас (на възраст 14–15 години), могат да постъпят в технически колеж, създаден към завода, където се обучават в производството на дронове. След това започват работа в предприятието. Видеото показва как непълнолетни – с умишлено замъглени лица – боравят с компютри, монтират навигационни системи и проверяват отделни електронни модули. Така деца на прага на пълнолетието се включват в изграждането на оръжия, които Русия използва в активни бойни действия.
Според официалната информация, „Герань-2“ вече се произвежда изцяло в Русия – макар външният му вид да напомня на иранския модел Shahed-136, от който първоначално е вдъхновен. Руската версия обаче включва напълно разработени и произведени в страната компоненти: от двигателя и електрониката, до навигацията, антените, корпуса и оптичните сензори. Една от новите технологии, които подчертават в репортажа, е специален сензор, който позволява на оператора да управлява дрона ръчно в последните секунди преди удара – за по-точно попадение.
Устройството тежи около 200 килограма, може да носи експлозивен заряд от 90 килограма, развива скорост до 180 км/ч и може да прелети до 2000 километра. Изстрелва се с помощта на катапулт с твърдо гориво или направо от товарен автомобил. Благодарение на сравнително ниската му цена, Русия твърди, че може да произвежда такива дронове в огромни количества – както личи и от кадрите във видеото, където се виждат цели редици готови устройства.
Дроновете се използват всекидневно в атаките срещу Украйна - често по цивилни цели. Според руските източници, целта не е само да се поразят обекти, а и да се изтощят системите за противовъздушна отбрана – тъй като всяко прехващане струва скъпо на украинската армия. Дори когато не достигне целта си, дронът пак се смята за „успешен“, защото е изчерпал ресурсите на противника.
Украйна многократно е обвинявала Русия, че използва тези дронове срещу цивилни – особено в градове като Киев, където хората често се крият в метрото. Русия отрича, че напада цивилни цели, но по данни на ООН над 13 000 цивилни траждани на Украйна са загинали от началото на войната през 2022 г. в руски атаки.
Репортажът на „Звезда“ е част от по-широка пропагандна кампания, която има за цел да укрепи подкрепа за войната в самата Русия. Видеото е оформено с бодра музика, кадри от изпитателен полигон, американски пикапи RAM – товарни автомобили, използвани като мобилни платформи за дронове – и прецизно подредени корпуси. Посланието е ясно: производството на дронове се представя като повод за национална гордост и колективно усилие – в което вече се включват и деца.
Трима души са убити при руска атака в Украйна ден преди преговорите за мир
Смъртоносна вълна от дронове и ракети срещу Киев: Най-малко 4-ма са загинали и 20 ранени
Руски дрон удари жилищна сграда в Одеса – двама души са загинали, сред ранените има три деца
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: