Призивите за усилване на натиска върху Русия чрез координирани действия срещу "сенчестия флот" от петролни танкери в Балтийско море се засилиха ден преди срещата на външните министри от ЕС в понеделник. Очаква се на нея да бъде одобрен поредният пакет от санкции срещу Москва, които включват още близо 200 руски кораба, които не плават под никакъв флаг и се смята, че незаконно търгуват с руски петрол.
Според различни оценки т.нар. сенчест флот превозва до 85% от руския износ на петрол в разрез с ограниченията, наложени от Г-7 и европейските страни заради руската война в Украйна. Това носи на Москва близо 1/3 от годишния ѝ бюджет и помага да финансира агресията си.
Украинският президент Володимир Зеленски разговаря в събота с канадския министър-председател Марк Карни за последните стъпки срещу флота в сянка.
Литовският министър на външните работи Кенстутис Будрис предупреди по време на конференция в Талин, че прилагането на санкциите в момента е неефективно. По думите му около три заредени руски танкера на ден преминават през северните европейски води, включително Датския проток и Ламанша.
Естонският министър на отбраната Хано Певкур призова всички санкционирани кораби да бъдат лишени от правото да влизат във водите на икономическата зона на ЕС, както и на европейски пристанища. Този ход обаче би ограничил сериозно руския флот, но вероятно би нарушил морското право, коментира The Gurdian.
Битката за флота в сянка се засили миналата седмица, когато руски изтребител Су-35 навлезе в естонското въздушно пространство. Предполага се, че акцията е свързана с танкера „Ягуар“, който вероятно превозва руски петрол и беше ескортиран от естонските икономически води от военноморските сили на страната. Естонските военноморски сили смятат, че корабът, част от руския флот в сянка, може да представлява заплаха за намиращите се наблизо подводни кабели.
Изправени пред съпротивата на екипажа на „Ягуар“, естонците се отдръпват от опита си да се качат на кораба, за да проверят товара му, и вместо това го ескортират в международните води на Финския залив по пътя му към руското пристанище Приморск. Именно тогава руски самолет навлиза за минута във въздушното пространство на Естония без разрешение.
Това се разглежда като първия инцидент, при който Русия демонстрира военна сила в подкрепа на флота в сянка.
Според Будрис „събитията от миналата седмица, свързани с руската защита на танкера "Ягуар" чрез използването на руски самолети, променят цялостната оценка и картина. Сега Русия демонстрира сила, създава инцидент и дори навлиза във въздушното пространство на НАТО, за да защити тези кораби.“
През януари беше създадена мисията на НАТО „Baltic Sentry“ за защита на критичната инфраструктура на Балтийско море, главно подводните кабели, но тя не носи пряка отговорност за флота в сянка.
Джон Мийд, заместник-командир на Съюзното командване на силите на НАТО в Брунсум, подчерта, че фокусът на НАТО е върху защитата на подводните кабели, но в преследване на тази цел е проверил 1800 кораба под какъв флаг плават. „Руснаците ще се изтощят много, много бързо, ако ескортират всеки един кораб на флота в сянка през Балтийско море“, каза той.
ЕС одобри нови санкции срещу Русия и заплаши с още, ако Путин отново откаже примирие в Украйна
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: