Новината е обновена на 10 ноември 2023 г. в 10:35 ч.
Руската църква в София отново отвари врати в петък, след като беше затворена за известно време заради сканала с изгонването на нейния предстоятел и спора за собствеността ѝ.
Руският патриарх назначи нов предстоятел на храма - протойерей Владимир Тишчук. Точно в 10:00 ч. той и трима български свещеници, отслужижа молебен. На отварянето на храма присъстваха представители на руската дипломация, включително и руският посланик Елеонора Митрофанова.
Тя използва възможността да обори твърденията на прокуратурата, че църквата всъщност е българска собственост. Преди седмици проверка на прокуратурата установи, че има достатъчно доказателства, които да показват, че българската държавата е собственик на църквата "Св. Николай Мирликийски Чудотворец" в София заедно с парцела, върху който е построен храмът. По този повод държавното обвинение дори предложи регионалното министерство да заведе съдебно дело, за да получи акт за собственост върху храма и имота.
Митрофанова обаче оспорва доказателствата.
"Църквата е руска. Подарена е и земята, и земята под Московския дом - това е бившо царско посолство. Имаме всички документи и те са надлежни. Имаме нотариален акт, всичко имаме - всички документи от самото начало на създаването на тази църква. Не знам какво е проучила прокуратурата относно собствеността на църквата, знам това, което и вие", заяви руският посланик, цитирана от БНТ.
Държавното обвинение призна, че има нотариален акт от 23 юли 1997 г., с който посолството на Руската федерация се признава за собственик на храма “Св. Николай Мирликийски Чудотворец”, както и на земята, върху която е построен. Актът обаче се оказа, че е издаден без да са отчетени всички предхождащи документи.
Москва тълкува ситуацията около спора за собствеността като "заплаха за узурпиране на църквата". Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, цитирана от ТАСС, че това е "открит акт на враждебност, въпиещо потъпкване на моралните устои, правовите норми, включително на задълженията на София по договора за приятелски отношения и сътрудничество между Русия и България от 4 август 1992 г.". Тя отправи и предупреждение към българските власти, че "ще бъде търсена отговорност за техните незаконни действия" - но пропусна да уточни как точно те са незаконни предвид изложените аргументи и доказателства на прокуратурата.
Типично в пропагандния стил на Кремъл Захарова преписа спора около собствеността на църквата на "инспирирани отвън кампании за разрушаване на руско-българските връзки".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: