От 31 март районните здравни инспекции в цялата страна ще създадат организация за имунизация с менингококова ваксина.
Инициативата дойде след два фатални случая на тежко протичане на менингит при 27-годишен мъж с рядка форма на инфекцията и дете на 11 месеца.
Ваксината се поставя по желание на пациентите или родителите на малки деца, при които има по-голям риск за проява на усложнения.
Препаратът трябва да бъде предварително закупен в аптека от желаещите да се имунизират.
Какво е важно да знаем?
- В над 90% от случаите на среща с менингококовата бактерия, тя приключва без каквито и да е симптоми. Ако симптоми все пак се проявят, те са леки, грипоподобни.
- В много малък брой случаи инфекцията успява да премине от горните дихателни пътища към системното кръвообращение, казва инфекционистът Трифон Вълков пред bTV.
- Рискът за септично развитие на менингит може да се появи при хора с отслабена имунна система или при малки деца, чийто организъм може да не изгради антитела срещу бактерията.
- Способността за предаване на заразата с менингит е в пъти по-ниска в сравнение с Covid, варицела, грип или морбили.
- Около 10% от населението на Европа може да е безсимптомен носител на инфекцията, според данни на Европейския център за контрол на заболяванията.
Трябва ли да се ваксинират децата?
- Ваксината е препоръчителна в 18 от 27 държави в ЕС, каза главният здравен инспектор Ангел Кунчев.
- Изключенията са: България, Хърватия, Дания, Естония, Финландия, Латвия, Норвегия, Румъния, Словения и Швеция.
- Във Франция тя е задължителна.
- "Всеки трябва да вземе решение - няма как да кажем, че едно заболяване с 8-12 случая годишно от по-тежките прояви е особен проблем за общественото здраве. Нашата работа е да съдействаме на този, който желае, да ваксинира детето", каза Кунчев.
- В последните години са употребявани само около 1000 - 1200 дози на ваксината в България.
Какво представлява ваксината?
- В България е достъпна ваксина, която покрива 4 от основните 5-6 щама на менингококова инфекция. Тя изгражда имунитет срещу менингококи от групите A, C, W-135 и Y.
- В аптечната мрежа в България не се предлага ваксината срещу менингококи от групата B, която причинява повече инфекции според данни на Националния център по заразни и паразитни болести.
Ако сте имали близък контакт с болен от менингит?
- Контактните лица на пациенти, развили клинични симптоми на менингит, се тестват, като се взема материал от горните дихателни пътища.
- Ако се окаже, че човек е носител на бактерията, се провежда антибиотична профилактика.
За кого е задължително да се имунизира?
- Има региони в света, където имунопрофилактиката за менингит (т.е. ваксинирането) не само е препоръчително, а задължително за пътуващите.
- Сред тях са държавите от т.нар. африканския менингококов пояс на юг от Сахара - там носителството на бактерията е по-голямо и рискът за предаването ѝ е по-висок.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: