България е напът да се присъедини към еврозоната в началото на следващата година. Тази оценка дава международната рейтингова агенция S&P Global Ratings.
Тя потвърждава дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга остава положителна.
Към април 12-месечната средна инфлация е 2,7% - важен показател за готовността за членството на България в еврозоната. Тези показатели означават, че България ще изпълни критерия за ценова стабилност, нужен за присъединяването към еврозоната.
Официалната оценка на съответствието ще бъде включена в конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ, които ще бъдат публикувани на 4 юни тази година. Окончателното решение за членство на страната ще бъде на Еврогрупата и Съвета на ЕС, което S&P Global Ratings очаква да бъде обявено през юли.
Международната рейтингова агенция отбелязва, че въпреки рисковете, икономиката на България показа относителна устойчивост, като външната търговия с услуги продължава да отчита излишъци над 7% от БВП.
Директната търговска експозиция към САЩ е по-малка от 4% и затова S&P Global Ratings смята, че ефектът от американските мита върху Европа ще засегне България предимно индиректно, чрез намалено търсене от най-големите ѝ търговски партньори – по-специално Германия и Румъния.
S&P Global Ratings отчита, че могат да повишат рейтинга, ако България стане член на еврозоната. Според тях приемането на общата европейска валута би било от полза за достъпа на България до капиталовите пазари и ефективността на паричната политика.
От S&P Global Ratings биха ревизирали перспективата пред рейтинга на стабилна, ако вероятността за присъединяване на България към еврозоната стане по-малко вероятна. Това може да се случи, ако има още един продължителен период на политическа криза или ако например инфлационният натиск се появи отново.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: