S&P повиши перспективата пред рейтинга на България до положителна Снимка: © Getty

S&P Global Ratings повиши перспективата пред рейтинга на страната ни до положителна от стабилна и потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'.

Положителната перспектива отразява мнението на международната рейтинговата агенция, че има вероятност, поне 1:3, България да се присъедини към еврозоната през следващите 24 месеца.

Предишната оценка на агенцията беше стабилна, с отчитане на напредък в усилията за влизане в еврозоната, като S&P Global Ratings посочи за основно предизвикателство високата инфлация на фона на очаквания икономическият растеж да се забави.

Една от основните политически цели на правителството е именно присъединяването към еврозоната, което се планира за 1 януари 2025 г. Страната обаче може да не изпълни всички критерии за конвергенции, особено тези за ценовата стабилност. Дори и срокът, заложен за началото на 2025 г. да не бъде изпълнен, от S&P Global Ratings смятат, че то може да бъде отложено за 1 януари 2026 г.

S&P Global Ratings оценяват фискалните резултати на България като едни от най-добрите сред страните от Централна и Източна Европа и очакват, че текущите фискални планове ще доведат до дефицити под 3% от БВП в периода до 2026 г., като запазят нетния държавен дълг под 20% от БВП.

Агенцията посочва още, че очаква дефицитът по текущата сметка да остане нисък и свръхфинансиран от фондове от ЕС и потоци на преки чуждестранни инвестиции, ограничавайки нуждата от външно финансиране и запазвайки стабилна външна позиция.

S&P Global Ratings оценяват средствата от ЕС за България на над 30% от БВП за 2023 г., като те ще подкрепят инвестиционната активност през следващите години. Получаването и използването на всички налични средства ще бъде трудно, тъй като наближават крайните срокове по основните програми за финансиране - Многогодишната финансова рамка на ЕС 2014-2020 г. и Механизмa за възстановяване и устойчивост, в рамките на програмата "Следващо поколение ЕС" (NGEU).

Според данните въпреки че работната сила у нас застарява, икономиката на България има сериозни перспективи за реален растеж, със средни темпове от 3% за периода 2024-2026 г., воден предимно от вътрешното търсене.

В същото време потреблението ще остане силно поради доброто представяне на пазара на труда, който подкрепя нарастването на реалните заплати, сочат предвижданията на кредитната агенция.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024