Сачева се възмути от FB-призив за отстраняване на журналисти, Денков го осъди като "призив за диктатура" Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Публикация във Facebook с призив за отстраняване на журналисти от БНТ, bTV, Nova, "24 часа" и други медии се превърна в повод за нов политически скандал.

Деница Сачева от ГЕРБ разкритикува автора на коментара, като заяви, че "свободата на словото не включва правото да сочиш хора и да подканваш тълпата да ги чисти".

Малко по-късно Николай Денков (ПП) също зае позиция, с която се обявява против "тоталитарни изблици".

"Дали става въпрос за учители или за журналисти - призивите за линч и опразване на столчета по списък са призиви за диктатура. И са категорично неприемливи", казва той.

Контекстът на скандала са и събитията пред БНТ след петъчната "Панорама", когато автомобилът на депутата от ИТН Станислав Балабанов е бил замерян с яйца от протестиращи.

Самата спорна публикация вече не може да се открие в профила на автора ѝ Стефан Христов, като вероятно е изтрита или заключена.

Във варианта, който е копиран от Деница Сачева, Христов призовава "да поискаме отстраняване от ефир на "журналистите", които слугуваха, манипулираха и рецитираха опорки".

Имената, изброени в този списък, са много от водещите на публицистични предавания в трите национални телевизии, плюс несменяемия генерален директор на БНТ Емил Кошлуков.

Неговият мандат изтече преди повече от три години, но той стои на поста си заради неспособността на Съвета за електронни медии да проведе нов конкурс, допълнително блокиран и със съдебни жалби от самия Кошлуков и Сашо Йовков.

Останалите имена във въпросния списък са на Георги Любенов, Иво Никодимов, Поли Златарева, Христина Христова, Бойко Василев, Мая Костадинова, Диана Любенова (БНТ), Цветанка Ризова (bTV), Едуард Папазян, Георги Банов (24 часа), Наделина Анева (Nova).

Зам.-председателят на групата на ГЕРБ Деница Сачева реши да използва публикацията за предупреждение към протестите. Тя определя определя списъка като "класически инструмент на репресия, не на демокрация".

"Борците за демокрация не използват език на омразата, не зоват за онлайн линчове, не публикуват телефони на съдии и политици с призив за тормоз. Дано Gen Z не позволи да бъде водено от хора, които го връщат с бясна скорост назад във времената на Държавна сигурност", пише тя.

Бившият премиер Николай Денков също изрази несъгласие с този подход. В коментара му има скрита препратка както към опита за отстраняване на учител от НПМГ под политически натиск, така и към директните заплахи срещу журналисти за "опразване на столчета" от времето на ГЕРБ.

През 2017 г. тогавашният депутат от ГЕРБ Антон Тодоров беше намекнал на Виктор Николаев, че въпросите му "ще му изядат хляба, както изядоха хляба на колежката му" Анна Цолова и добави, че "столчето ѝ липсва".

Избухна публичен скандал, заради който дори партията се разграничи от него и Тодоров подаде оставка като народен представител.

Анна Цолова беше отстранена от сутрешния блок на Nova само месец преди въпросния гаф. Малко преди тя да загуби поста си на водеща, Йордан Цонев (ДПС) обяви в ефир, че Делян Пеевски ѝ праща много поздрави и "желае творчески успехи".

Това е един от множеството примери защо България от десетилетие оглавява класацията за свобода на словото в ЕС, но... отзад напред.

В годините на управлението на ГЕРБ страната беше стигнала до 113-то (от 180) място в индекса за медийна свобода на "Репортери без граници".

Организацията критикува натиска срещу "малкото независими гласове в България", административните и съдебни преследвания срещу издатели и журналисти, политическите обвързаности в СЕМ, заплахите срещу независимостта на частните медии заради интересите на собствениците им в държавно-регулирани сектори и др.

Масови шеги с БНТ след като Иво Никодимов отрази протеста с “най-правилния” и празен кадър

БНТ скри, цензурира и после върна интервюто на Васил Терзиев. Обяснението: "техническа грешка"

Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов След Костадинов - и Слави Трифонов атакува Мария Цънцарова и bTV

Технологии

Най-евтиният Mac mini вече е по-скъп с 200 долара заради AI

Базовият модел с 256GB памет повече не се предлага - най-ниското ниво започва от 799 долара

13:58 - 03.05.2026
Бизнес

Spirit Airlines - първата low-cost жертва след войната на Тръмп в Иран

Идва ли краят на досегашния модел на нискотарифните авиокомпании?

13:00 - 03.05.2026
Кино и сериали

Сериалът Widow's Bay: Матю Рийс и островът, на който суеверията са традиционна ценност

Историята свързва черна комедия и хорър с елементи от Стивън Кинг

11:21 - 03.05.2026
Важно днес

Край на драмата в БОК - всички жалби срещу Весела Лечева са оттеглени

Развръзката, чакана повече от една година, дойде две седмици след изборите

10:32 - 03.05.2026
Важно днес

Агенцията по храните спря 18 тона фъстъци с опасни плесени

Проверката е показала от три до пет пъти превишение на допустимите норми за афлатоксини

10:22 - 03.05.2026
Живот

Защо Никол Кидман поиска да е смъртна дула - грижата, която липсва в последните дни от живота

Все повече известни личности се обучават да бъдат "дула при смърт"

09:56 - 03.05.2026
Важно днес

Доналд Тръмп преглежда плана на Иран за мир, но не е доволен

В него се предлага прекратяване на военния конфликт по всички фронтове и въвеждане на нов режим за експлоатация на Ормузкия проток

09:04 - 03.05.2026
Важно днес

Ново свлачище заплашва обходния път до Пампорово

АПИ и Геозащита търсят алтернативно трасе за бъдещия път Смолян - Пампорово

08:35 - 03.05.2026
Спорт

Двоен празник в синьо - "Левски" е №1 и на волейбол в България

"Левски" официално е отбор №1 в България в два различни спорта

22:24 - 02.05.2026