Съдът остави за постоянно в ареста 4-ма от задържаните за погрома на "Възраждане" Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на председателството на Европейската комисия в София.

Решението, което дойде късно в понеделник вечерта, се базира на мотива, че те могат да извършат друго подобно престъпление. Определението на съда не е окончателно и може да бъде обжалвано.

Петият обвиняем - 17-годишен младеж, е освободен и е оставен без мярка за неотклонение. На него ще му бъде назначен надзорник от Детска педагогическа стая.

По случая има и шести обвиняем, който засега остава в ареста за 72 часа.

По-рано в понеделник прокуратурата обяви, ще търси наказателна отговорност от всички, за които има доказателства, че са участвали в атаката срещу представителството на ЕК в България. Това се случи по време на протест на проруската партия "Възраждане" срещу еврото.

По време на демонстрацията сградата на европейските институции в центъра на София стана обект на вандалски прояви, като беше замеряна с червена боя, а вратата ѝ беше подпалена. Стигна се и до сблъсъци с полицията.

В атака активно са участвали и политици с имунитет, включително депутатът от "Възраждане" Ивайло Чорбов. От съобщение на прокуратурата става ясно, че и.ф. гл. прокурор Борислав Сарафов ще поиска сваляне на имунитетете на всички, за които има доказателства, че са извършители на престъпления в деня на агресията.

Важно днес

16-годишна сноубордистка пострада тежко на писта край Седемте рилски езера

Тя е откарана с медицински хеликоптер до болница в София

13:30 - 25.01.2026
Живот

Инстинктът не е магия, а за оцеляване не трябват мускули. Уроците на планинския водач Момчил Цветанов

Жените често са по-добри в оцеляването от мъжете и това има обяснение

11:20 - 25.01.2026
Важно днес

Air France възобнови полетите до Дубай, KLM и други авиокомпании спряха линии към Близкия изток

Германската авиокомпания Lufthansa Group ограничава полети

10:28 - 25.01.2026
Важно днес

След второ убийство от агенти на ICE протестите в Минеаполис не стихват

Случаят разпали нова вълна от демонстрации срещу дейността на ICE

09:24 - 25.01.2026
Важно днес

Осем изпълнители продължават към финала за Евровизия

Равенство в точките изпрати осем участници към финала вместо седем

09:00 - 25.01.2026
Важно днес

Американски гражданин е застрелян на улицата от агенти на ICE в Минеаполис

Видеоклип показва как агентите стрелят 10 пъти по поваления на земята Алекс Прети

04:43 - 25.01.2026
Важно днес

Кой ще представи България на Евровизия? Изборът започва тази вечер

7 от 15 изпълнители ще продължат към втория кръг на конкурса

14:47 - 24.01.2026