Сърбия и Унгария подписаха споразумение, което цели укрепване на сътрудничеството между двете държави в областта на отбраната.
Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че очаква то да послужи за основа за бъдещо сближаване, което може да доведе до създаването на военен съюз между Сърбия и Унгария.
„Това зависи от унгарската страна, както и от парламентите на Унгария и Сърбия. Нашите отношения са повече от добри и премиерът Виктор Орбан и аз изразихме желание да продължим с ускоряване на сближаването на нашите позиции в отбранителната сфера“, заяви Вучич след подписването на споразумението.
Вучич не предоставя повече подробности за идеята за създаване на военен алианс извън членството на Будапеща в НАТО.
Сръбският президент подчертава, че "сътрудничеството между двете страни е на много високо ниво и продължава да се развива".
Това сътрудничество е част от по-широката стратегическа рамка, която включва 79 съвместни отбранителни дейности през 2025 г. Сред тях са съвместни учения, военни обучения, както и сътрудничество в области като киберсигурност, мироопазващи операции и военна медицина.
Стокообменът между двете е над 3 милиарда евро, като Унгария е петият най-голям търговски партньор на Сърбия. Вучич отбелязва, че има интерес от закупуването на военни технологии и бойни превозни средства от съседната страна.
Макар че е част от програмата на НАТО „Партньорство за мир“, Белград обяви военен неутралитет през 2007 г. Сърбия е участвала в съвместни учения с държави от НАТО, както и с Русия и Беларус, но след инвазията на Русия в Украйна, прекрати участие в съвместни военни учения както с Изтока, така и със Запада, пише "Свободна Европа".
Изключение е направено през 2023 г., когато Сърбия проведе съвместни учения със САЩ и други НАТО държави под наименованието „Платинен вълк“.
Новината за сближаването на Сърбия и Унгария в отбраната идва на фона и на напрежение в региона. Албания, Хърватия и Косово подписаха декларация за засилване на сигурността. Сърбия обаче я определи като провокация, която може да наруши стабилността в региона.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: